Reklama

Fakty i mity o wybielaniu zębów

Każdemu z nas zależy na białych zębach i olśniewającym uśmiechu. Przed dentystycznym wybieleniem zębów warto jednak uzyskać na jego temat pewne informacje, aby dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać. Kluczowe jest tu oddzielenie faktów od krążących na temat tego zabiegu mitów.

Wybielanie osłabia zęby

Jest to mit, choć prawdą jest, że niedługo po zabiegu zęby mogą być przez jakiś czas nadwrażliwe. Kontakt z czymś zimnym, gorącym lub kwaśnym może przez jakiś czas wywoływać ból, jednak z czasem on ustępuje (https://chorobyzebow.pl/artykuly/wybielanie-zebow-fakty-i-mity.html). Natomiast zasadnicza struktura zęba, czyli zębina, nie zostaje w żaden sposób osłabiona w czasie wybielania.

Nie da się wybielić zębów raz na zawsze

To niestety prawda. Każdy chciałby, żeby jeden zabieg załatwiał sprawę na całe życie, ale niestety to niemożliwe. To, jak długo będzie się utrzymywał efekt wybielania zębów, zależy od nas samych. Warto unikać potraw i napojów, które je barwią np. kawy, herbaty, czerwonego wina. Jeśli nie zrezygnujemy lub przynajmniej nie ograniczmy tych używek, w niedługim czasie czeka nas konieczność ponownego poddania się zabiegowi.

Wybielić zęby możemy jedynie u dentysty

Teoretycznie możemy wybielić zęby samodzielnie przy użyciu różnych dostępnych na rynku preparatów. Jednak dentysta nie tylko odpowiednio przygotuje nasze zęby, aby wybielanie nie pozostawiło plam, sprawdzi ogólny stan uzębienia oraz zabezpieczy dziąsła przed działaniem preparatu wybielającego, ale również użyje środka, który działa intensywniej, przez co efekt będzie solidniejszy i bardziej długotrwały, a przede wszystkim – bezpieczniejszy.

Wybielanie zębów zagwarantuje mi uśmiech gwiazdy Hollywood

To mit. Oczywiście, zabieg wybielający znacznie nas zbliży do posiadania idealnego hollywoodzkiego uśmiechu. Należy jednak pamiętać, że wielkie gwiazdy kina rzadko kiedy mają naturalny uśmiech. Często jest on wynikiem zręcznych działań stomatologa i założenia porcelanowych licówek.

Wybielanie zębów wymaga wcześniejszego usunięcia kamienia

To prawda. Aby idealnie i równo wybielić zęby, muszą one być dobrze oczyszczone i zdrowe. W przeciwnym razie nawet niewielka ilość pozostawionego kamienia nazębnego pozostawi plamy, bowiem kamień nie poddaje się procesowi wybielania. Co ważne, przygotowanie zębów nie musi pochłaniać naszych funduszy. W każdej klinice, która ma podpisany kontrakt z NFZ, np. w białostockim Centrum Medycznym Vitamed, można za darmo usunąć kamień nazębny raz na rok.

Reklama