Faktoring i kredyt- czym są te dwa narzędzia finansowania?

Kredyt nie jest jedyną możliwą formą finansowania przedsiębiorstwa. Alternatywą dla pożyczek jest coraz popularniejszy faktoring, dzięki któremu można w łatwiejszy sposób uzyskać środki na bieżące potrzeby, realizację projektów inwestycyjnych czy spłatę zalegających zobowiązań. Główną różnicą pomiędzy kredytem a faktoringiem jest sposób dysponowania uzyskanymi środkami. Kredyt pozwala na sfinansowanie tylko niektórych działań, zaakceptowanych przez bank. Jeśli chodzi o faktoring, firma może przeznaczyć środki na dowolny cel.

Czym jest faktoring?

Jest to wszechstronne narzędzie, dzięki któremu przedsiębiorstwo może zarządzać swoimi należnościami. Pozwala ono na przyspieszenie płatności za faktury, a więc przedsiębiorcy wcześniej wypłacane są środki pieniężne z wystawionej kontrahentowi długoterminowe faktury. Firma nie musi więc czekać aż 30 dni na swoją zapłatę. Faktoring przedsiębiorstw jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez właścicieli mniejszych, jak i tych większych firm.

Na czym polega kredyt obrotowy?

Reklama

To produkt dedykowany przedsiębiorcom, dzięki któremu można uregulować bieżące wydatki. Do wyboru jest kredyt obrotowy ratalny, czyli jednorazowa pożyczka, której kapitał razem z odsetkami spłaca się z każdą ratą. Ponadto można zdecydować się na linię kredytową w rachunku bieżącym albo w rachunku kredytowym. Przy wyborze kredytu z rachunkiem bieżącym przedsiębiorca ma pewien limit kredytowy, który odnawia się po spłaceniu zobowiązana. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa, jeśli wystąpiłyby pewne nagłe wypadki, w tej opcji bank nie wymaga dokładnie określeniu celu, na jakie firma przeznaczy pieniądze. Jeśli chodzi o kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, cel musi zostać określony, a środki przyznawane są w jednej transzy. Nie ma w tym wypadku żadnego ustalonego limitu, a zobowiązanie firma spłaca w ratach czy jednorazowo. Oprócz tego kredyt może być zabezpieczony albo nie.

Faktoring a kredyt obrotowy

Ważny jest przede wszystkim czas i własne zobowiązania firmy. W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo czeka na spłatę sporej należności od danego kontrahenta, natomiast ma własne duże zobowiązania, które musi wyregulować, wówczas wybór jest prosty. W takiej sytuacji najlepszą opcją stanie się właśnie faktoring. Kredyt obrotowy jest jednorazowym działaniem i trzeba się starać o każde środki z osobna. Faktoring jest prostszym narzędziem. Najpierw trzeba zarejestrować się w platformie faktoringowej, po czym wprowadzić dane kontrahentów i korzystać z faktoringu jako ze stałego finansowania. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla firm prowadzących interesy z kontrahentami, którzy preferują długie terminy spłaty należności. Kredyt jest najchętniej wybierany przez firmy funkcjonujące na rynku już od paru lat, które mogą się wystarczająco zabezpieczyć przed nagłymi wypadkami, ponadto posiadają pozytywną historię kredytową. Faktoring jest natomiast często wybierany przez nowe firmy, które dopiero się rozwijają. Chcąc zapoznać się nieco bliżej z zaletami faktoringu oraz tym w jaki sposób go uzyskać, warto zajrzeć na stronę https://faktoria.pl/porada/faktoring-a-kredyt

Faktoring a kredyt- jakie są pomiędzy nimi różnice?

  • łatwość uzyskania- w przypadku faktoringu istotna jest zwłaszcza sytuacja dłużnika, natomiast przy ubieganiu się o kredyt, bank weźmie pod uwagą przede wszystkim płynność finansową przedsiębiorstwa
  • koszty usługi- zazwyczaj kredyty wiążą się z niższym kosztem od faktoringu. W koszcie kredytu uwzględnione są odsetki i dodatkowe opłaty, w faktoringu kosztem są pobrane prowizje, których wysokość zależy od kwoty należności. Ponadto, występują również dodatkowe opłaty.
  • szybkość decyzji oraz dostępu do środków- faktoring w tej kwestii przeważa nad kredytem. Pozwala on na bardzo szybkie uzyskanie pieniędzy, niekiedy przedsiębiorca dostaje je w ciągu jednego dnia roboczego. 
  • dodatkowe usługi- firmy oferujące faktoring proponują swoim klientom wiele ciekawych usług dodatkowych, może to być: przejęcie kontaktu z kontrahentem, monitoring wierzytelności czy windykacja należności. Kredyt nie pozwala na korzystanie z takich opcji.