Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podlaskim

Herbatka z samowara, czyli o dawnych napojach – 18 września, godz. 11

Jak dawniej smakowała kawa i jak ją podawano? Co jeszcze oznaczało określenie „herbata” oprócz aromatycznego napoju? W historyczną podróż po smakach i zapachach napojów z dawnych lat zaprasza Muzeum Historyczne w Białymstoku.

Będzie można obejrzeć wspaniałe porcelanowe serwisy, samowary, butelki na napoje oraz piękne wnętrza kamienicy mieszczańskiej, w których te napoje serwowano. W czasie spotkania będzie również okazja, by spróbować buzy, pitej w międzywojennym Białymstoku w modnych kawiarniach, z dodatkiem słodkiej chałwy.

18 września 2021 r., godz. 11.00

Czas trwania: ok. 40 min
Liczba uczestników: do 20 osób
Informacje i zapisy: Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37, tel. 517 484 349.


Branicki od kuchni – niedziela (19.09), godz. 17

Na wykład skupiony wokół postaci Jana Klemensa Branickiego, dworskiej kuchni oraz XVIII-wiecznych obyczajów i zwyczajów kulinarnych zaprasza białostocki ratusz. W czasie spotkania będzie okazja, aby spróbować słodkości, które były nieodłącznym elementem tzw. słodyczy oświecenia. Zaprezentowane zostaną również niepublikowane dotąd fragmenty filmów „Branicki od kuchni”. Odwiedzający poznają szczegóły organizacji dworu oraz ciekawostki dnia codziennego hetmana.

Spotkanie poprowadzi stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, autorka historyczno-kulinarnego programu „Branicki od kuchni” – Joanna Januszkiewicz.

19 września 2021, godz. 17.00.
Ratusz w Białymstoku.


Kuchnia Obojga Narodów – niedziela (19.09), godz. 13-18

Z kolei Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim zachęca do udziału w pikniku rodzinnym pn. „Dni Tradycji Obojga Narodów”. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 września 2021 r. w godzinach 13.00 – 18.00 na placu przed bielskim Ratuszem.

W programie m.in.:

– pokazy musztry strzeleckiej i piechotnej, szermierki na szable polskie oraz mennica ręczna i stoisko historyczne z replikami broni (Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego);
– „Gawęda o husarii” ilustrowana elementami uzbrojenia husarza pocztowego i pancernego (Podlaska Chorągiew Husarska);
– występ artystyczny;
– degustacja potraw przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich;
– pokazy i sprzedaż rękodzieła oraz regionalnych przysmaków;
– plac zabaw dla dzieci, a w nim dmuchańce, kucyki, animacje i strzelanie z łuku;
– degustacja okolicznościowego tortu.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.
19 września 2021, godz. 13.00-18.00.

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: archiwum/Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama