Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w województwie podlaskim

„Niepodległa dla wszystkich” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Motto jest ściśle powiązane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Największe w Polsce święto zabytków startuje już 8. września!

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i tradycje regionu. Nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona niełatwa i skomplikowana, staramy się przybliżyć, w tym roku ogniskując uwagę na temacie setnej rocznicy odzyskania niepodległości – mówi Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W ciągu dwóch wrześniowych weekendów (8-9 i 15-16.09) w całej Polsce odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące zabytki i lokalne dziedzictwo w kontekście wolności, niepodległości i suwerenności. Wybór tematu Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich” wpisuje się w jubileuszowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku projekt realizowany jest we współpracy z Biurem Programu Niepodległa.

Dla nas jednak dziedzictwo kulturowe to nie tylko porywająca lekcja historii. Zabytki mogą być także fascynującą przygodą, odkrywaniem tajemniczych i dawno zapomnianych wydarzeń z przeszłości pokazujących, że nasi przodkowie, choć żyli w innych czasach byli takimi samymi ludźmi jak my, pełnymi pasji, nadziei i marzeń. Z tego powodu jestem przekonany, że uczestnictwo w wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa może się okazać wspaniałą zabawą i radosnym świętowaniem z przyjaciółmi i rodziną – dodaje Bartosz Skaldawski.

9 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się zwiedzanie Pałacu Branickich w Białymstoku. Udział w wydarzeniu pt. „Dziedzictwo Pałacu Branickich w Białymstoku” będzie świetną okazją do poznania historii zabytkowego miejsca oraz spędzenia czasu w aktywny sposób. Spacer historyczny odbędzie się w turach w godzinach 10.00, 12.00, 13.30 oraz 15.30.

„Spacer przez wieki. Bernardyni w średniowiecznym i nowożytnym Tykocinie” to propozycja dla osób chętnych poznać lokalną historię Tykocina. 15. września organizowany jest spacer szlakiem spuścizny kulturowej bernardynów. W programie zwiedzanie Kępy Narwiańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz zespół klasztorny oo. Bernardynów.
W dniach 15.  i 16. września odbędzie się zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Udział w wydarzeniu będzie idealną okazją zobaczenia unikatowego założenia dworskiego oraz poznania historii rodu Starzeńskich. Dodatkowo będzie możliwość zwiedzić z przewodnikiem obiektów znajdujących się w parku dworskim.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podlaskie zaprasza na EDD!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.