Reklama

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Alfa

Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji we wtorek 17 stycznia w Alfa Centrum w Białymstoku Fundacja Zdrowe Miasto, wolontariuszki ze Stowarzyszenia Eurydyki oraz przedstawiciele NFZ będą promować badania profilaktyczne. Inicjatorem wydarzenia jest Klaster Medyczny.

W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzimy od 16 do 22 stycznia. Ideą tego tygodnia jest na szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy i jego skutków. Rak szyjki macicy jest uleczalny przy wczesnym wykryciu. Często rozprzestrzenia się wolno, co zwiększa szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Białostocka Alfa już po raz kolejny włącza się w działania edukacyjne w tym obszarze.

W ramach akcji, we wtorek 17 stycznia br. w godzinach 13:00 – 17:00 w Alfa Centrum stanie specjalne stoisko, gdzie promowane będą badania profilaktyczne oraz udostępniane materiały edukacyjne oraz adresy placówek, gdzie warto wykonać badania cytologiczne. Akcja jest bezpłatna i ogólnodostępna. Stoisko będzie zlokalizowane na parterze centrum, przy wejściu od ul. Świętojańskiej.

Rak szyjki macicy jest jednym z częstszych złośliwych nowotworów u kobiet. Edukacja i idąca za nią profilaktyka umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie. Zaproszenie na akcję kierujemy przede wszystkim do kobiet, ale do przyjścia zachęcamy także panów, którzy również mogą zachęcać do badań swoje partnerki, córki, siostry. Wszyscy zainteresowani będą mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również spotkać się z pacjentkami, które przeszły przez tę chorobęmówi Justyna Góralczyk, Dyrektor Centrum Handlowego Alfa Białystok.

Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet, w tym ok 2,5 tys. Polek. Wśród nowotworów u kobiet 1 na 25 nowych przypadków to rak szyjki macicy. Raka szyjki macicy wykrywa się w Polsce najczęściej u kobiet w wieku powyżej 60 roku życia – u 46 pacjentek na 100 tys. kobiet. Inicjatorem wydarzenia jest Klaster Medyczny www.klastermedyczny.org

Informacja prasowa

Reklama