Reklama

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – 15 października

Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i ma na celu promocję badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy na temat nowotworów oraz tzw. czujności onkologicznej. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody Różowego Października, miesiąca świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową kobiet i największą przyczyną zgonów kobiet w wieku 40-60 lat. W krajach Unii Europejskiej diagnoza tego nowotworu stawiana jest co 2 minuty, co 6 minut na tę chorobę umiera jedna z pacjentek. W Polsce co roku na raka piersi zapada 15 tys. kobiet, a czego ok. 5 tys. umiera. Bardzo ważna jest wcześniejsza diagnoza choroby oraz gotowość do podjęcia niezwłocznego działania w przypadku wykrycia guza.

Specjaliści zalecają samodzielne badanie piersi przynajmniej raz w miesiącu. Badania mammograficzne raz na dwa lata zalecane są kobietom po 45. roku życia, paniom po 50-tce – raz w roku.

Warto przypomnieć, Ministerstwo Zdrowia od 2006 r. prowadzi Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który oferuje bezpłatne badania mammograficzne dla wszystkich kobiet z przedziału wiekowego 50-69, które w przeciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ.

oprac.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama