Reklama

Dzień Pracownika Socjalnego

21 listopada to, ustanowione w 1989 roku, święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Tego dnia warto życzyć wszystkiego, co najlepsze, i podziękować tej grupie zawodowej za pomoc niesioną osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku zatrudnionych jest 146 pracowników socjalnych. Pracują głównie w miejscu zamieszkania osób i rodzin potrzebujących pomocy. Na terenie całego miasta (na większości osiedli) zlokalizowanych jest 12 Zespołów Pracowników Socjalnych. Pozwala to im na szybkie dotarcie z pomocą oraz czyni tę pomoc bardziej dostępną, szczególnie dla osób starszych i chorych. 

Z pomocy społecznej korzysta w Białymstoku rocznie ok. 6 tys. osób. Wsparcie świadczone jest zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej, do której zalicza się poradnictwo socjalne, mieszkaniowe, w zakresie terapii uzależnień, możliwości uzyskania wsparcia rzeczowego, posiłku, schronienia, pomocy psychologicznej, rodzinnej, czy porad prawnych. Pomoc osobom potrzebującym odbywa się przy współpracy m.in. z asystentami rodziny, psychologami, pedagogami, opiekunkami środowiskowymi, asystentami osób niepełnosprawnych i innymi podmiotami. Pracownicy socjalni inicjują i wdrażają programy pomocy społecznej ukierunkowane na poprawę jakości życia. Jako ci, którzy są najbliżej mieszkańców, widzą ich potrzeby i problemy.

Praca pracowników socjalnych nie należy do najłatwiejszych. Wynika to zarówno z poczucia odpowiedzialności za los drugiego człowieka, złożoności realizowanych zadań, jak również – w niektórych sytuacjach – z zagrożenia osobistego bezpieczeństwa. O wysokiej randze pracy pracowników socjalnych świadczy objęcie tej grupy zawodowej ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama