Reklama

Dzielnicowy wydał nakaz opuszczenia mieszkania

Dzielnicowy z monieckiej Policji skorzystał z uprawnień, jakie daje mu ustawa antyprzemocowa. Policjant wobec 66-latka wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania partnerki przez najbliższe 14 dni. Teraz policjanci gromadzą materiał dowodowy mający ustalić zakres odpowiedzialności 66-latka.

Do monieckiej komendy zgłosiła się 63-letnia mieszkanka gminy Mońki i powiedziała, że jej partner od blisko 2 lat stosuje wobec niej zarówno przemoc psychiczna, jak i fizyczną. Dzielnicowy od razu pojechał do miejsca zamieszkania kobiety. Po szczegółowych ustaleniach sporządził niebieską kartę. Policjant wydał również wobec 66-latka nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania partnerki i jego bezpośredniego otoczenia. Teraz policjanci gromadzą materiał dowodowy mający ustalić zakres odpowiedzialności 66-latka. Zgodnie z kodeksem karnym za znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z ustawą antyprzemocową, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec sprawcy przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Źródło: Policja Podlaska

Reklama