Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – czym się różnią i które wybrać?

Wybór drzwi do domu lub mieszkania nie jest łatwą sprawą. Ilość decyzji, które należy podjąć przyprawia o ból głowy. Model, rozmiar, kolor, kierunek otwierania, rodzaj wypełnienia, a to dopiero początek. Łatwo także zagubić się w gąszczu fachowej terminologii, przez co nawet wstępna selekcja bywa utrudniona. Bez wątpienia będziemy musieli zdecydować się na drzwi przylgowe lub bezprzylgowe. Warto wiedzieć czym się różnią i które sprawdzą się w aranżowanym przez nas wnętrzu. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Określenia drzwi przylgowe oraz bezprzylgowe należą do terminów, które wielu z nas kompletnie nic nie mówią. Warto przed podjęciem decyzji o kupnie drzwi zapoznać się z ich znaczeniem. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami drzwi jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Różnią się bowiem wyglądem, na co wpływ ma specyficzna budowa krawędzi skrzydła bezprzylgowego oraz sposób jego łączenia się z ościeżnicą. Tworzą one gładką, jednolitą płaszczyznę pozbawioną wystających elementów takich jak zawiasy. Ich integralną częścią jest magnetyczny zamek, niewystający poza krawędź skrzydła. Taka idealnie monolityczna linia drzwi doskonale wpisuje się w styl minimalistyczny, niezwykle oszczędny w formie. Drzwi bezprzylgowe warto zamontować w niezwykle wąskich korytarzach i przejściach. Tworząc jednolitą płaszczyznę ze ścianą poszerzają optycznie przestrzeń pomiędzy dwiema przeciwległymi ścianami. Drzwi tego typu są zdecydowanie droższe od tradycyjnych modeli, ilość dostępnych wzorów jest znacznie mniejsza, a także wymagają sporej dokładności w trakcie montażu. W nieprawidłowo i niedbale osadzonym skrzydle powstanie nieestetyczna szczelina, która zaburzy spójność i harmonijne połączenie.

Drzwi przylgowe, to natomiast te tradycyjne skrzydła drzwiowe widoczne w większości domów i mieszkań. Specyficzne jest dla nich wcięcie krawędzi drzwi, które zachodzi bezpośrednio na ościeżnicę. Charakterystyczna przylga, której drzwi zawdzięczają swoją nazwę, ukrywa zamek. Klasyczne drzwi, za sprawą wyraźnie odcinających się krawędzi, sprawiają również wrażenie lżejszych i nieco bardziej subtelnych. Stąd też chętnie wybierane są do tradycyjnych aranżacji.

Reklama

Oba rodzaje drzwi wykazują zbliżone właściwości akustyczne oraz termoizolacyjne. Nie różnią się także wytrzymałością na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia. Możliwa jest również regulacja drzwi na zawiasach, choć w przypadku drzwi bezprzylgowych proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany.

Które drzwi najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu?

Różnice pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi, w kwestiach technicznych, są w zasadzie niezauważalne. Ewidentna rozbieżność widoczna jest w ich estetyce. Nasz wybór powinien być przede wszystkim podyktowany dominującą we wnętrzu stylistyką, zasobnością portfela, a także umiejętnościami potrzebnymi do montażu drzwi bezprzylgowych. Ich zamontowanie wymaga czasu, umiejętności oraz doświadczenia. Drzwi przylgowe za sprawą zasłaniającej zamek przylgi i widocznych zawiasów sprawdzą się w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach, a także w aranżacjach w stylu retro czy skandynawskim. W przypadku skrzydeł drzwiowych bezprzylgowych, które tworzą jednolitą płaszczyznę ze ścianą, po zamknięciu stają się niewidoczne.

Jeśli zależy nam na minimalistycznej i spójnej aranżacji bez wyrazistych elementów wykończenia wnętrza to drzwi bezprzylgowe będą idealnym wyborem. Wszystkim tym, którzy w swojej aranżacyjnej wizji kierują się w stronę ponadczasowych, uniwersalnych i konwencjonalnych aranżacjach polecamy sprawdzony model drzwi przylgowych.