Reklama

Dożynki wojewódzkie 2023. Podlascy rolnicy podziękowali za plony

Uroczyste nabożeństwa, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, obrzęd dzielenia się chlebem, uhonorowanie zasłużonych dla rozwoju rolnictwa, a wieczorem koncert Lady Pank – w niedzielę, 10 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie podlascy rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory. Tym samym symbolicznie zakończyli okres żniw. W wydarzeniu zorganizowanym przez samorząd województwa uczestniczyli m.in.: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Gościem specjalnym był Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.


Wieniec dożynkowy – symbol udanych plonów

Mogą być tradycyjne i bardziej współczesne. Ważne, aby były uplecione z wielu rodzajów zbóż zebranych z pól. Podczas dożynek wybierany jest ten najpiękniejszy. I tak też było w tym roku. Komisja konkursowa oceniała m.in.: kompozycję zgodną z tradycją, precyzję wykonania, walory estetyczne, różnorodność i jakość użytych materiałów naturalnych (sztuczne są niedopuszczalne) takich jak np.: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła, a także sposób prezentacji wieńca.
Spośród 24 prac przygotowanych przez podlaskie stowarzyszenia, szkoły i koła gospodyń wiejskich tytuł „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023” zdobyła praca Koła Gospodyń Wiejskich „Magnolia” z Pokaniewa (gm. Milejczyce). Imponujące dzieło powstawało przez kilka miesięcy.
– O tym, jak ma wyglądać nasz kolejny wieniec, myślałyśmy już podczas ubiegłorocznych dożynek, a rozpoczęłyśmy go robić w lutym. Został wypleciony z sześciu rodzajów zbóż, do tego trawy, różnego rodzaju kwiaty, len – mówiły członkinie KGW Magnolia: Monika Cieślik i Anna Janowicz.  Zwyciężczynie podkreślały, że przygotowanie wieńca to  przede wszystkim praca rąk i dobry plan.

Warto dodać, że zwycięski wieniec będzie reprezentował Województwo Podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich (23-24 września).

Drugie miejsce w konkursie otrzymało  Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudzialowo , a trzecie Mieszkańcy Wsi Sobolowe z gminy Suwałki.
Wyróżniono też wieńce przygotowane przez KGW w Dąbrowkach i zespół Dąbrowka z gminy Wasilków, KGW Karwowianki z gminy Jedwabne oraz Stowarzyszenie Aktywny Sztabin z gminy Sztabin.

Obrzęd dzielenia się chlebem

Z wszystkich symboli dożynkowych to właśnie chleb jest najważniejszy, a obrzęd dzielenia się nim to punkt kulminacyjny każdych dożynek. Tej ceremonii przewodniczą starostowie dożynkowi. W Podlaskiem zawsze są to dwie pary reprezentujące dominujące w regionie wyznania. W tym roku Starostami Dożynkowymi kościoła katolickiego byli Urszula i Andrzej Nartowiczowi, a Starostami Dożynkowymi kościoła prawosławnego Anna i Stefan Siereda. To właśnie oni przekazali na ręce marszałka Artura Kosickiego chleb z tegorocznych plonów. Pobłogosławione bochny zostały rozdane uczestnikom dożynek. A obrzęd dożynkowy odśpiewały brańskie „Skowronki”.

Uhonorowano zasłużonych dla rolnictwa

Tradycyjnie już dożynki są okazją do wręczenia odznaczeń. W niedzielę trzynaście osób z regionu otrzymało medale „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia przyznaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Laureatami medalu zostali m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicemarszałek województwa Sebastian Łukaszewicz.  Podczas dożynek wręczono również m.in. statuetki dla zasłużonych mieszkańców powiatu białostockiego, które przyznaje Starosta Powiatu Białostockiego.

Konkursy 

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów zostało połączone z drugą edycją Podlaskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Można było nie tylko skosztować regionalnych przysmaków, ale też nacieszyć oko wspaniale przygotowanymi kramikami. Te najpiękniejsze zostały nagrodzone w konkursie na „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe przygotowane przez KGW”. Nagrodzono również najciekawsze stoiska producentów produktu lokalnego województwa podlaskiego.

Podziękowanie za plony i dobra zabawa

Scenariusz każdego Święta Plonów jest niezmienny od lat. Zwrócili na to uwagę członkowie zarządu województwa Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

– Wszystko jest, jak być powinno. Najpierw podziękowaliśmy za plony podczas nabożeństw, a teraz świętujemy. Są te piękne tradycje, które trwają i pokazują kulturę ludową, jak jest żywa, jak mieszkańcy wsi ją kultywują, choćby poprzez te wspaniałe wieńce dożynkowe – mówiła.

A Marek Malinowski podkreślał, że dożynki są przede wszystkim podziękowaniem z pracę rolnikom.

– Przez ostatnie 40 lat wiele się zmieniło, nastąpiła zmiana technologiczna w rolnictwie. Ale jedno się nie zmieniło: dzięki pracy rolników na każdy polski stół codziennie trafia żywność, a dzięki ich przywiązaniu do tradycji możemy podziwiać piękne symbole dożynkowe, które też są dowodem na urodzajną ziemię – zaznaczył.

PKML po prawie dziesięciu latach gospodarzem dożynek wojewódzkich

Ostatni raz dożynki wojewódzkie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyły się w 2014 roku. dyrektor Skansenu Katarzyna Ancipiuk nie kryła radości, że gospodarzem tegorocznego Święta Plonów jest właśnie ta instytucja.
– Muzeum etnograficzne, a takim jest Skansen to miejsce, które jak najbardziej pasuje do tak wspaniałego wydarzenia. 

Podlaskie Święto Plonów co roku odbywa się w innej miejscowości. W ostatnich latach podlascy rolnicy dziękowali za plony m.in. w Ciechanowcu, Dąbrowie Białostockiej, Surażu, Mońkach, Wysokiem Mazowieckiem, Sokółce.

Gdzie będą kolejne? Jeszcze nie wiadomo, ale wicemarszałek Marek Olbryś zapytany o Muzeum- Skansen im. Adama Chętnika w Nowogrodzie odpowiedział:

– Bardzo byśmy chcieli. Wprawdzie jest tam mniej terenów niż w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, ale dalibyśmy radę. A jeśli zarząd województwa przychyliłby się do takiego pomysłu, to z otwartymi ramionami powitalibyśmy podlaskich rolników w Nowogrodzie.

W dożynkach wojewódzkich  uczestniczyli samorządowcy z całego regionu, a także przedstawiciele duchowieństwa z bp. Edwardem Ciereszko i abp Jakubem na czele. Byli również podlascy parlamentarzyści, a także europoseł  Krzysztof Jurgiel.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z KOWR, Podlaskim Ośrodkiemk Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, ARiMR, Podlaską Izbą Rolniczą, Kółkami Rolniczymi Agrocentrum.

Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama