Reklama

Dotacje dla podlaskich jednostek kultury

Łącznie blisko 800 tys. zł trafi do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Książnicy Podlaskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in.: na organizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów, a także powiększenie zbiorów muzealnych. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął w poniedziałek, 5 czerwca.


– Zakres dotowanych przedsięwzięć jest bardzo szeroki, bo chodzi tu np. o tak duże wydarzenia, jak realizowany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki festiwal „Kierunek Wschód”, czy dotacja dla Opery i Filharmonii Podlaskiej na udział w projekcie Psalmy Dawida „Honorując Sprawiedliwych i Ocalanych”, który ma być oddaniem hołdu Polakom ratującym Żydów w czasie okupacji – mówił marszałek Artur Kosicki. – Są też wydarzenie mniejsze, ale równie ważne, jak choćby wydawnictwa przygotowywane przez Książnicę Podlaską, czy organizacja cyklicznych, przyciągających rzesze turystów wydarzeń w Muzeum w Ciechanowcu – dodał.

Ponad 200 tys. zł dla OiFP

Większość z tych pieniędzy (147 tys. zł) ma być przeznaczona na udział artystów OiFP w Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, która zaprosiła do współpracy przy realizacji koncertu w Izraelu Chór i Orkiestrę OiFP.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie twórczości wybitnych polskich kompozytorów w wykonaniu artystów znanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym także w środowiskach żydowskich. Koncert jest poświęcony ludziom zaangażowanym w czasie II wojny światowej w pomoc Żydom oraz uhonorowaniem ofiar Holokaustu i uczczeniem ich pamięci.

Kwota 36 tys. zł posłuży organizacji wyjazdowych warsztatów Rozśpiewany Fredro”. Natomiast 20 tys. zł zostanie przeznaczona na organizację letnich warsztatów chóralnych dla Chórzystów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dotację (5 tys. zł) przyznano też na wkład własny do projektu „Krzysztof Meyer – utwór na dwa flety i orkiestrę”.

Ponad 330 tys. zł dla Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Z tego 280 tys. zł to wkład własny do siódmej edycji projektu „Kierunek Wschód”. Festiwal to przegląd spektakli, prezentujący kulturę pogranicza, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień teatrów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy, Macedonii Północnej i Ukrainy.

Instytucja otrzymała też dotację (30 tys. zł) na kolejną edycję przedsięwzięcia edukacyjnego „Teatr – Lubię to!”, zwiększono także o 21 tys. zł dofinansowanie do projektu „Scena za rzeką”. Chodzi o przygotowanie dokumentacji projektowej budynków przy ul. Branickiego 15, które mają zostać dostosowane do potrzeb teatru. Wcześniej w budżecie województwa na ten cel zaplanowano 86,5 tys. zł. Teraz łączna kwota dotacji to 107,5 tys. zł.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przyznano 100 tys. zł na trzy przedsięwzięcia

To wkład własny do zakupu zabytkowego ciągnika do zbiorów muzealnych (30 tys. zł). Ciągnik jest unikatowym modelem poszukiwanym przez muzea techniczne i kolekcjonerów na całym świecie. Zabytek poszerzy największą w Polsce kolekcję 65 sprawnych ciągników o brakujący model i bardziej ją uatrakcyjni.

Również 30 tys. zł instytucja przeznaczy na organizację 42. konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. To jedno ze sztandarowych wydarzeń muzeum odbywające się tuż przed Bożym Narodzeniem. Kolejnym wydarzeniem dofinasowanym z budżetu województwa będzie XXI Podlaskie Święto Chleba, na które muzeum otrzymało 40 tys. zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama