Reklama

Dotacja z budżetu województwa na ośrodek terapeutyczny w Smolnikach

Ośrodek podlegać będzie pod szpital psychiatryczny w Suwałkach. Zostanie zlokalizowany w budynku po szkole, w oddalonych o ok. 20 km, od Suwałk Smolnikach.

Po remoncie do dyspozycji pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi będzie 25 łóżek. Planowane jest też przeniesienie tam z Suwałk pododdziału leczenia zaburzeń nerwicowych, oddziału dziennego zaburzeń nerwicowych oraz przeniesienie i rozszerzenie zespołu opieki środowiskowej – działającego jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Na te działania szpital posiada już podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości czy zespoły stresu pourazowego (PTSD). Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym.

Placówka ma być gotowa do końca czerwca 2023 r.

– Zarząd województwa w pełni rozumie problemy, na jakie napotykają pacjenci z zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi. Brakuje takich placówek, brakuje specjalistów. Nasz zarząd stara się ze wszystkich sił wypełnić tę lukę – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Na potwierdzenie tych słów Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za zdrowie, przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji podlaskich władz było wsparcie budowy Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Dorosłych przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ponieważ brakuje takiego miejsca w Podlaskiem.

– Ta budowa się już kończy. Może uda się nawet uruchomić centrum w trzecim kwartale tego roku – dodał.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama