Do czego przydadzą się elektronarzędzia?

Do wkręcania śrub, do wiercenia otworów, do skręcania mebli, przycinania gałęzi, cięcia drewna i wielu innych czynności – elektronarzędzia to podstawowe wyposażenie domowego warsztatu oraz sprzęt, którego używają profesjonaliści.

Właściciele domków jednorodzinnych, działek, ogrodów czy sadów doskonale wiedzą, że podstawowe elektronarzędzia zawsze warto mieć pod ręką. Inaczej wywiercenie dziury w ścianie czy pocięcie kawałków drewna zajmie nam dużo czasu, który można przeznaczyć na relaks lub odpoczynek. Kiedy zaś dysponujemy dobrej jakości sprzętem, wówczas możemy być pewni, że praca przebiegnie bezpiecznie i szybko.

Jakie powinny być elektronarzędzia?

Przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego nie warto inwestować w marnej jakości sprzęt, którego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Razem z funkcjonalnością w parze powinna iść trwałość. Te dwie cechy to podstawa, żeby zacząć kompletować swój niewielki zestaw do domowego warsztatu. Elektronarzędzia dostępne w marketach budowlanych i sklepach internetowych to zazwyczaj sprawdzony sprzęt. Jednak ich wybór jest duży, przed zakupem dobrze więc będzie zorientować się, co dokładnie będzie nam potrzebne. Sporo z tego, co jest dostępne w sklepach, to urządzenia, które świetnie sprawdzą się na placach budowy. Oznacza to, że wraz z jakością w parze idzie ich cena. Dobra rada brzmi jednak, że nie ma sensu inwestować w bardzo zaawansowany i jakościowy sprzęt, kiedy w planach mamy jedynie drobne naprawy w domu lub ogrodzie. Przepłacanie mija się z celem. Co więc należy przede wszystkim wziąć pod uwagę? Na pewno rodzaj zasilania. Czy mamy warunki do pracy za pomocą elektronarzędzi zasilanych z sieci, czy lepiej postawić na akumulatorowe? Powinniśmy mieć na uwadze, że elektronarzędzia zasilane akumulatorem charakteryzują się mniejszą mocą niż zasilane z sieci i krótszym czasem działania. To oznacza, że przy drobnych prac domowych lub porządkowaniu ogrodu sprawdzą się doskonale. Do użytku domowego możemy pozwolić sobie na zakup wiertarki o mocy 500–600 W, która pozwoli na nawiercanie otworów w płytkach i drewnie. Powinna być wyposażona w udar, który poradzi sobie z betonem i cegłą ceramiczną. Kupując wiertarkę, powinniśmy pamiętać też o różnego rodzaju wiertłach, a także niezbędnych końcówkach. Z takim sprzętem nie będziemy zmuszeni do korzystania z przedłużacza. On przyda się na budowie, gdzie niezbędne jest używanie elektronarzędzi o większej mocy, zasilanych energią elektryczną. 

Reklama

Inne elektronarzędzia, o które warto zadbać

Elektronarzędzia niezbędne do warsztatu:

  • szlifierka kątowa;
  • szlifierka stołowa;
  • wyrzynarka;
  • przecinarka.

Choć do wkręcania śrub i wkrętów możemy używać wiertarek, to specjalistycznym elektronarzędziem, które jest do tego przeznaczone, będzie wkrętarka. To urządzenie, które może okazać się niezastąpione podczas remontu, gdy montujemy płyty regipsowe, a nawet w czasie skręcania mebli. Mała poręczna wkrętarka w zupełności wystarczy do prostych prac domowych. Różni się od profesjonalnych modeli liczbą obrotów i mocą silnika. Ma również mniej dodatków, w które zaopatrywany jest sprzęt dla zawodowców. Podobnie jak w powyższych przypadkach, dobrze sięgnąć po wkrętarkę posiadającą zasilanie na akumulator. Gwarantuje ona wygodną pracę w każdych warunkach, bez konieczności poszukiwania źródła zasilania energią elektryczną. Warto rozglądać się za urządzeniem wyposażonym w akumulator Li-Ion. Musimy jednak mieć na uwadze, że taki sprzęt będzie droższy niż ten zasilany ogniwem Ni-Cd lub Ni-MH.