Reklama

Dni Miasta Białegostoku 2023

Przed nami kolejne Dni Miasta Białegostoku. Od 23 do 25 czerwca mieszkańcy będą mieli okazję do świętowania. Wydarzenia zaplanowane na ten czas obejmują m.in. koncerty, wystawy, warsztaty i miejską potańcówkę. Na Rynku Kościuszki wystąpią m.in. Blanka, Viki Gabor, LemON i Michał Szpak. Nastąpi odsłonięcie rzeźby „Obietnica”, wręczone zostaną wyróżnienia „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” oraz Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku.

– To dobra okazja, żeby spotkać się, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego Białegostoku. Wierzę, że tegoroczne obchody Dni Miasta przyniosą nam same wyjątkowe doznania – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam mieszkańców do wspólnego świętowania. Dołączcie do nas, aby uczcić to wspaniałe miejsce, w którym żyjemy.

W piątek (23 czerwca) o godz. 14.00 odsłonięta zostanie rzeźba „Obietnica” Michała Jackowskiego przy ul. Kilińskiego. W wydarzeniu wezmą udział m.in. fundatorka Joanna Szymańska-Kok oraz autor rzeźby.

Muzycznie Dni Miasta Białegostoku rozpoczną się koncertem gwiazd młodego pokolenia. W piątek (23 czerwca) na Rynku Kościuszki o godz. 19.00 wystąpią: Blanka, Viki Gabor, LemON i Michał Szpak.

W sobotę (24 czerwca) o godz. 19.30 po raz drugi na Rynku Kościuszki zostaną wręczone Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Następnie o godz. 20.00 odbędzie się tam koncert „To co dał nam świat” z udziałem Mileny Lange, Anny Jurksztowicz, Janusza Radka i Sławka Uniatowskiego (wokal) oraz Warsaw Impressione Orchestra. Całość poprowadzi Laura Łącz.

W niedzielę (25 czerwca) o godz. 18.00 w kinie Forum zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ Sławka Uniatowskiego.

Laureatami 30. Nagrody Artystycznej zostali:

  • Stanisław Ostaszewski – białostocki rzeźbiarz, w latach 1995-2010 pełnił funkcję plastyka miejskiego, w latach 2010-2022 zajmował się estetyką przestrzeni publicznej Białegostoku,
  • Agnieszka Sadowska-Mazurek – fotografka, fotoreporteka prasowa, jurorka licznych konkursów fotograficznych, autorka wielu wystaw fotograficznych,
  • Monika Dryl – aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka, wokalistka jazzowa.

Nowością jest wydarzenie organizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) – będzie to plenerowa wystawa fotograficzna „Wspólnie” oraz warsztaty z pieczenia chleba. Wernisaż – 25 czerwca o godz. 13.00. Tematem przewodnim wystawy jest chleb jako element łączący ludzi. Autorem fotografii – białostocki fotograf Michał Heller. Każde zdjęcie będzie uzupełnione zapisem wypowiedzi uczestników projektu – uchodźców z Ukrainy.

Mieszkańców na pewno ucieszy informacja, że w trakcie święta naszego miasta zorganizowana zostanie kolejna miejska potańcówka. Odbędzie się 25 czerwca pod parasolami przy ul. Kilińskiego, w godz. 17.00-21.30.

Chętni będą mogli także wybrać się na Podlaskie Śniadanie Mistrzów z hasłem przewodnim „Tajemniczy Ogród” – 24 czerwca, w godz. 10.00-16.00.

Podczas święta Białegostoku odbędą się także inne wydarzenia, organizowane przez miejskie placówki kultury (np. wystawy, warsztaty). Harmonogram wydarzeń znajduje się w załączniku.

Warto też wspomnieć, że Dniom Miasta Białegostoku towarzyszą:

  • Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki „Karnawał kontra post” (16-18 czerwca),
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” (16-24 czerwca).

Kamila Bogacewicz

DM2023_plakat.jpg

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama