Reklama

Dlaczego warto wieszać firany w oknie

Zastanawiasz się, czy warto wieszać firanki w oknie? Jest wiele powodów, dla których trzeba to zrobić.  Poznaj pięć argumentów, które przekonają cię do firan.

Firanki w oknie to więcej prywatności

Nasza narodowa tradycja każe nam wieszać firanki w oknach z jednego prostego powodu – przez okno zasłonięte firanką nie da się zajrzeć do wnętrza domu. Mało kto ma chęć wystawiać swoją prywatność na widok publiczny, dlatego firanka obowiązkowo powinna pojawić się w oknie, przez które dałoby się zajrzeć, bodaj z daleka.

Jeśli chodzi o poczucie prywatności, to firanki mają wręcz magiczną moc. O ile zwykłe okno jest przezroczyste i można przez nie zajrzeć do środka, sama firanka także jest cienkim i niemal przezroczystym kuponem materiału, to połączenie okna z firanką daje efekt lustra.

Dzięki firankom całkowicie zmienisz wystrój wnętrza

Okno bez firanki niewątpliwie prezentuje się ładnie, szczególnie gdy jest umyte, ale to firanka sprawia, że wnętrze nabiera domowej, przytulnej atmosfery. Jeśli powiesimy ażurową firankę w kwiaty, otrzymamy efekt zbliżony do stylu rustykalnego na wzór babcinego salonu lub sypialni. Nowoczesna, gładka firana nada wnętrzu dystynkcji i ekskluzywnego wyglądu. A jeśli postawimy na firany zdobione delikatnym rzutem, haftem lub gipiurą osiągniemy efekt pośredni – takimi firankami najczęściej dekoruje się wnętrza w stylu modern classic.

Nie wiesz, jaka firana będzie najodpowiedniejsza do twojego salonu? Wypróbuj różne warianty i sprawdź, który skradnie twoje serce.

Sprawdź, co się stanie, gdy powiesisz kolorową firankę w oknie

Przywykliśmy sądzić, że firanka powinna być biała. Śnieżnobiała barwa ma świadczyć o jej czystości i naszym umiłowaniu porządku. To tradycja, od której coraz częściej odchodzimy. Nowoczesne firanki w pastelowych barwach pełnią swoją funkcję równie dobrze jak białe, jednocześnie łagodzą nieco surowość i zbytni kontrast, szczególnie we wnętrzach urządzonych z przewagą innego koloru.

Pastelowe firanki dobrze pasują do białych ścian, delikatnie się od nich odcinając i sprawiając, że są wyraźnym akcentem kolorystycznym, który ożywia wnętrze.

W domach, w których jest dużo światła słonecznego, można się pokusić o powieszenie ciemniejszych firanek. Szafir, szmaragd, rubin – kolory kamieni szlachetnych równie dobrze sprawdzają się w oknach, co na biżuterii. Taki eksperyment sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w mocnych, zdecydowanych barwach. To rozwiązanie poleca się do dużych pomieszczeń z dużymi oknami lub przeszkleniami.

Chcesz wizualnie ocieplić wnętrze? Powieś firanki!

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym szukamy wnętrz ciepłych i przytulnych. Okno bez firanki sprawi, że całe wnętrze będzie wydawało się zimne i odpychające. Nawet jeśli latem rezygnujemy z firanek, warto je powiesić zimą. Jeśli będą marszczone, sprawią jeszcze cieplejsze wrażenie.

Najlepszym wyborem będą długie firany, sięgające ziemi. To one sprawią, że wnętrze wyda się nie tylko ciepłe, ale i nabierze wyjątkowo eleganckiego sznytu.

Brzydki widok za oknem? Powieś firanki!

Nie zawsze okno wychodzi na elegancki i zadbany ogród. Czasem musimy patrzeć na ulicę lub mamy inny, mało przyjemny widok. Można go złagodzić, wieszając w oknie firanę dekorowaną wzorem w innym kolorze, który przyciągnie uwagę. Wiele takich firanek można kupić w sklepie alena-firany.pl.

Reklama