Dlaczego aplikacje Cloud Native są przyszłością dla Twojego przedsiębiorstwa?

Reklama

Aplikacje stworzone od zera w oparciu o usługi chmurowe to trend, który wydaje się przyspieszać z każdym rokiem. Nic w tym dziwnego – coraz więcej firm dostrzega ogromny potencjał chmury obliczeniowej i mierzalne korzyści, jakie wynikają z wykorzystania strategii Cloud Native.

Czym jest strategia Cloud Native w wykorzystaniu potencjału chmury obliczeniowej?

Czym dokładnie jest Cloud Native? Każdy przedsiębiorca prędzej czy później usłyszy o chmurze obliczeniowej i zaletach wynikających z wykorzystania tej innowacyjnej technologii. Wciąż jednak wiele osób wychodzi z założenia, że chmura to jedynie miejsce, w którym firma może w bezpieczny sposób gromadzić wszystkie zasoby cyfrowe bez obaw o utratę ich w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Oczywiście, cloud computing między innymi dostarcza nam takich funkcjonalności, jednak potencjał chmury jest znacznie większy. Mowa tu między innymi o coraz popularniejszej strategii cloud computing, zgodnie z którą rosnąca liczba przedsiębiorstw z branży IT wytwarza swoje aplikacje i oprogramowanie w chmurze. Nie jest to jednak standardowy, dobrze nam znany proces wytwarzania aplikacji monolitycznych a działanie na zasadzie budowania kolejnych mikro usług umieszczanych w osobnych, niezależnych kontenerach. 

Jakie są szczególne cechy aplikacji Cloud Native?

Czym charakteryzują się aplikacje Cloud Native? Przede wszystkim czas ich stworzenia. Sprzyjająca architektura cloud computing pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie zasobów firmy i pracowników w celu szybkiego zbudowania funkcjonalnej aplikacji, którą zajmuje się zaledwie kilku deweloperów. 

Co więcej, aplikacja ta, ze względu na swoją budowę może być w dalszym stopniu rozbudowywana i modyfikowana bez wpływu na inne funkcjonalności. Oznacza to, że użytkownik końcowy może bez problemu korzystać z aplikacji z wyłączeniem konkretnej jednej funkcjonalności, nad którą pracuje zespół deweloperów. To jedna z najważniejszych różnic pomiędzy aplikacją Cloud Native a tradycyjną aplikacją monolityczną. Cloud Native jest więc nastawiony na ciągłą rozbudowę, między innymi dzięki niezwykłej elastyczności architektury i dużym możliwościom skalowalności. 

Zalety wynikające z wykorzystania strategii Cloud Native w swojej firmie

Jakie korzyści osiąga firma, która stawia na Cloud Native? Przede wszystkim wcześniej wspomniana skalowalność. Każda usługa, będąca jednocześnie funkcjonalnością aplikacji może być modyfikowana w czasie, gdy aplikacja jako całość dalej jest aktywna i dostępna dla użytkowników.

Podejście natywnego wytwarzania oprogramowania w oparciu o chmurę obliczeniową zapewnia też redukcję kosztów związanych z utrzymaniem sprzętu i oprogramowania. Tworzenie aplikacji wymaga wykorzystania konkretnych zasobów dostarczonych przez usługę chmurową. Koszty jednak są generowane jedynie wtedy, gdy faktycznie wykorzystujemy te zasoby. A zatem spora oszczędność pieniędzy jest jedną z korzyści, która być może przyciągnie największe grono przedsiębiorstw z branży IT. Warto dodatkowo wspomnieć także o czasie, który jest potrzebny do wytworzenia aplikacji w podejściu cloud native. Jest to znacznie łatwiejsze i efektywniejsze podejście, które skraca czas wytworzenia pełnej funkcjonalności nawet o połowę

Kto powinien stawiać na Cloud Native?

Jakie firmy w szczególności powinny zastanowić się nad wdrożeniem Cloud Native z pomocą Mindbox.pl? Przede wszystkim te, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży IT. Kilkuosobowe zespoły w zdecydowanej większości przypadków dysponują ograniczonymi zasobami, co może uniemożliwić, lub bardzo utrudnić tworzenie solidnej aplikacji monolitycznej.

Cloud Native to idealne rozwiązanie dla start-upów, ale także dla największych korporacji, które starają się podążać za trendami w IT. 

Reklama