Darmowe konto firmowe – najważniejsze informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej samo w sobie obarczone jest dużymi wydatkami,  dlatego jeśli chodzi o konto dla firmy, dobrze byłoby znaleźć takie, które nie będzie generować niepotrzebnych kosztów. Szczególnie w czasach galopującej inflacji wielu z nas, także przedsiębiorcy, stara się poszukiwać oszczędności. Najlepszą propozycją wydaje się być zatem darmowy rachunek firmowy. Z jakich usług można korzystać bezpłatnie, decydując się na tego typu konto? Czy konto rekomendowane przez bank jako „darmowe” rzeczywiście zawsze jest wolne od opłat? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Co oznacza określenie „darmowe konto firmowe”?

Możliwe, że zastanawiałeś się kiedyś, czy konto nazywane w ten sposób faktycznie pozwala na wykonywanie wszelkich operacji za darmo. Niestety, banki muszą osiągać przychody, dlatego opłat za wszystkie usługi powiązane z rachunkiem nigdy nie uda się uniknąć. Przykładowo przelewy zagraniczne SWIFT zawsze będą wiązać się z kosztami, niezależnie od tego, jakie konto posiadamy. Z opłatami zwykle liczyć się trzeba także w przypadku przelewów zlecanych w stacjonarnych oddziałach banków.

Jakie konto firmowe można w związku z tym uznać za darmowe?

Za bezpłatne konto dla firmy przyjęło się uznawać taki rachunek, którego właściciel nie zapłaci nic za podstawowe i najczęściej wykonywane operacje bankowe. Chodzi tutaj o prowadzenie konta, przelewy krajowe online, wydanie i korzystanie z karty, wypłaty gotówki z bankomatów.

Czy rachunek zwany „darmowym” zawsze takim jest?

Reklama

Banki starając się pozyskać nowych klientów, mogą nie ujawniać od razu pewnych kosztów. Chętnie rekomendują swoje rachunki jako „darmowe”, ale zdarza się, że informacja o braku opłat stanowi poniekąd nagięcie rzeczywistości do oczekiwań klienta. Przy dokładnym czytaniu umowy lub regulaminu rachunku może okazać się, że za powiązaną z kontem kartę płatniczą są jednak pobierane opłaty. Korzystanie z bankomatów może być z kolei bezpłatne tylko w odniesieniu do kilku pierwszych wypłat w miesiącu. Aby uniknąć niechcianych kosztów, najlepiej skorzystać z obiektywnego rankingu kont firmowych, w którym informacje o wszystkich opłatach i prowizjach są przedstawione w przejrzysty sposób.

Rachunek dla firmy bezpłatny, ale pod warunkiem

Rozwiązaniem dość powszechnym jest częściowo darmowe konto firmowe. Polega ono na zwolnieniu posiadacza rachunku z opłat za podstawowe usługi po spełnieniu przez niego określonego warunku. W zależności od oferty warunek jest zróżnicowany, ale z reguły prosty dla przedsiębiorcy do realizacji. Może dotyczyć wykonania w miesiącu rozliczeniowym przelewu do ZUS bądź US lub zagwarantowania wpływu na konto w określonej wysokości – zwykle jest ona niewygórowana i łatwo osiągalna przez właściciela firmy. Banki lubią też premiować ulgą od obciążeń finansowych płatności z użyciem karty.   

W przypadku bezwarunkowo bezpłatnych rachunków najczęściej zwolnienie z opłat jest zapewnione tylko przez pewien czas – 1 rok lub 2 lata. Niejednokrotnie jednak nawet po jego upływie bank nie będzie obciążać rachunku kosztami, o ile posiadacz sprosta wskazanemu wymaganiu.

Gdzie szukać konta dla firmy bez opłat?

Jak już wspomnieliśmy, najlepsze darmowe rachunki dla firm znajdziesz szybko i wygodnie wśród ofert zgromadzonych w rankingu kont firmowych, dostępnym 24/7 online (znajdziesz go tutaj: https://finhack.pl/ranking-kont-firmowych/). Ranking przygotowywany jest przez specjalistów z branży finansowej po szczegółowej analizie ofert kont pochodzących z różnych banków i na bieżąco aktualizowany. Zestawienie jest niezależne, dlatego informacje na temat wszelkich opłat i prowizji są dla czytelnika jawne. Korzystanie z rankingu znacznie ułatwia poszukiwanie darmowego konta do firmowych rozliczeń.

Czy bezpłatne usługi są wystarczające?

To, czy bezpłatne podstawowe operacje bankowe są wystarczające przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest oczywiście kwestią indywidualną. Każdy firma ma inny charakter i wymaga innych rozwiązań, każdy właściciel konta – niezależnie, czy jest to konto firmowe, czy osobiste – korzysta z niego w nieco inny sposób. Jeśli prowadząc swój biznes, nie masz potrzeby wykonywania żadnych operacji walutowych, nie zamierzasz korzystać z takich mniej popularnych rozwiązań jak np. wpłata gotówki w oddziale banku – prawdopodobnie gdy założysz wybrane z rankingu darmowe konto firmowe, uda Ci się korzystać z niego bez ponoszenia kosztów.