Reklama

Czytanie „Burmistrza”

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Teatr Latarnia oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na czytanie performatywne dramatu „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Błażeja Piotrowskiego. Inicjatywę wspiera finansowo Miasto Białystok.

„Trudno jest dbać o nie swoich zmarłych” – mówi tytułowy bohater sztuki. Sikorska-Miszczuk wraca w niej do pogromu, który miał miejsce w Jedwabnem w 1941 roku, przyglądając się jednak przede wszystkim współczesnym mieszkańcom miasteczka i ich zmaganiom z traumatyczną przeszłością. Odbędą się dwa czytania, 12 i 13 listopada, o godz. 17.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ulicy Konstantego Ciołkowskiego 1N.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na różnych scenach tekstów, często opisywanych jako „czarne komedie”. Jej sztuka „Burmistrz” znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stückemarkt w Berlinie (2011). Otrzymała także nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej MKiDN (2016). Rzadko jest jednak prezentowana publiczności teatralnej.

Z kolei Błażej Piotrowski jest aktorem związanym z Białostockim Teatrem Lalek i współtwórcą niezależnego Teatru Latarnia, wykładowcą Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, a także autorem tekstów piosenek. Czytaniem „Burmistrz” debiutuje jako samodzielny reżyser.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje. Jedna osoba (powyżej 16. roku życia) może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując „Burmistrz” w tytule e-maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Czytanie trwa około 80 minut.

Warto pamiętać o reżimie sanitarnym. Wszyscy widzowie powinni zdezynfekować ręce przy wejściu (przy drzwiach znajduje się podajnik płynu), zachować dystans 1,5 m w oczekiwaniu na spektakl oraz przez cały czas zakrywać nos i usta maską.

Czytanie realizowane jest w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2021” dzięki wsparciu między innymi z budżetu Miasta Białystok.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Grafika reklamująca czytanie "Burmistrza"

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama