Reklama

Czysty Białystok – podsumowaniePrawie cztery tony odpadów zebrali mieszkańcy podczas akcji Czysty Białystok, organizowanej przez Miasto i partnerów: spółkę Lech, Lasy Państwowe, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 28-30 kwietnia, wzięło udział około 6 tys. uczestników.Prawie cztery tony odpadów zebrali mieszkańcy podczas akcji Czysty Białystok, organizowanej przez Miasto i partnerów: spółkę Lech, Lasy Państwowe, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 28-30 kwietnia, wzięło udział około 6 tys. uczestników.

W tegorocznej akcji Czysty Białystok zebrano łącznie 3740 kg odpadów. Po raz pierwszy poznaliśmy wagę każdej z zebranych frakcji – zebrano 1600 kg szkła, 640 kg plastiku i metalu oraz 1500 kg odpadów zmieszanych.

Do udziału w kampanii zgłosiło się około 6 tys. uczestników tworzących prawie 80 grup, głównie z przedszkoli i szkół, ale również grupy osiedlowe oraz pracownicy białostockich firm. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku, którzy w 40-osobowej grupie sprzątali Las Pietrasze, zbierali łącznie 1100 kg odpadów.

Odbiorem odpadów zebranych w czasie trzydniowej akcji nieodpłatnie zajęli się przedsiębiorcy: MPO Sp. z o.o., Usługi Komunalne BŁYSK Marianna Marczyk, KOMA Sp. z o.o., PUK Hajnówka, Garden-Com Sp. z o.o.

Wcześniej (w dniach 21-22 kwietnia), w ramach akcji Czysty Białystok odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród liderów grup zgłaszających chęć uczestnictwa w kampanii. Na warsztatach omawiano system gospodarowania odpadami komunalnymi w Białymstoku oraz zasady obowiązujące podczas sprzątania (segregacja odpadów, bezpieczeństwo podczas zbiórki). Rozdano też pakiety potrzebne do sprzątania –  worki i rękawice, a także materiały promocyjne – plakaty.

Na zakończenie akcji Czysty Białystok w podziękowaniu mieszkańcom za udział Miasto zorganizowało Piknik Ekologiczny na Bulwarach św. Jana Teologa na osiedlu TBS. Festyn był także świetną okazją do spotkania oraz integracji środowisk, którym nie jest obojętna czystość naszego miasta. Na uczestników czekały konkursy z nagrodami, smaczny poczęstunek, fantastyczne stoiska Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych, saturator Wodociągów Białostockich, smogobus, śmieciarka firmy MPO, gry i zabawy.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Reklama