Czym powinny się charakteryzować buty do biegania?

Bieganie to popularny sport, który może uprawiać praktycznie każdy. Teoretycznie wystarczy jedynie wyjść z domu i udać się na przebieżkę, ale w praktyce warto się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w ubrania oraz obuwie sportowe wysokiej jakości. Jak wybrać buty do biegania? Na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Buty do biegania a pozostałe obuwie sportowe – czym się różnią?

Zgodnie z popularnym mitem wszystkie buty sportowe są do siebie bardzo podobne, a różnice między poszczególnymi modelami są na tyle niewielkie, że nie wpływają na komfort użytkowania. Jednak rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.

To prawda, że obuwie sportowe zasadniczo jest do siebie podobne, choć zdarzają się dość oczywiste wyjątki, takie jak korki piłkarskie. Producenci oferują nie tylko uniwersalne, ale też specjalistyczne modele, które zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych dyscyplinach sportowych. Przykładowo buty do biegania marki HOKA wyróżniają się wyjątkowo grubą podeszwą, która zapewnia przyczepność oraz stabilizuje stopy biegacza:  https://sportano.pl/marki/hoka.

To oczywiście tylko przykład, ale różnice pomiędzy specjalistycznymi rodzajami obuwia sportowego są znaczące. Mają one wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale też na przebieg treningu. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa – bieganie w bucie z cienką podeszwą znacząco zwiększa ryzyko poważniej kontuzji kostki. Jeśli często wybierasz się na jogging, to koniecznie wybierz buty do biegania, a nie zwykłe obuwie sportowe!

Czym powinny się charakteryzować buty do biegania_1

Jak wybrać buty do biegania? Najważniejsze cechy

Zastanawiasz się nad tym, jak wybrać odpowiednie buty do biegania, ale nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania? W gąszczu marek i modeli rzeczywiście łatwo jest się zgubić, ale istnieje kilka cech obuwia dla biegaczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Oto one!

Grubość podeszwy

W przypadku butów do biegania grube podeszwy są niezwykle istotne. Ułatwiają one zachowanie prawidłowej postawy podczas biegu, a do tego mniej męczą stopy, szczególnie na dłuższych dystansach. Warto też upewnić się, że podeszwy są elastyczne i zapewniają dobrą przyczepność na chodniku lub asfalcie. W tym kontekście spośród wielu marek wyróżniają się Saucony: https://sportano.pl/marki/saucony.

Przewiewność

Dobre buty do biegania powinny być przewiewne. Co to oznacza? Stopy znacznie lepiej oddychają w niektórych rodzajach materiałów, przez co mniej się pocą podczas wysiłku. Przewiewne obuwie zmniejsza ryzyko powstawania otarć oraz urazów.

Amortyzacja

Amortyzacja butów do biegania wynika z grubej podeszwy oraz odpowiedniej konstrukcji, która zmniejsza obciążenie stawów oraz częściowo redukuje wstrząsy. Jej wpływ nie jest ogromny, ale mimo to warto zadbać o kręgosłup, szczególnie że bieganie mocno obciąża większość kręgów. Amortyzacja znajduje się w we wszystkich butach do biegania, ale inne obuwie sportowe (np. buty do tenisa lub koszykówki) może jej nie mieć.

Rozmiar i waga

Obuwie do biegania powinno być dobrze dopasowane do rozmiaru stopy. Jeśli będzie za małe, to na pewno pojawią się obtarcia, zaś zbyt dużo luzu zmniejsza amortyzację i może doprowadzić do utraty równowagi. Oczywiście waga butów do biegania też ma znaczenie, choć producenci używają lekkich materiałów, a większość modeli ma podobny ciężar.

Czym powinny się charakteryzować buty do biegania_2

Czy marka obuwia sportowego ma znaczenie?

Wszyscy znamy największe marki obuwia sportowego takie jak Nike, adidas czy New Balance, ale w segmencie butów do biegania działają również mniejsze firmy. Ich produkty często są polecane przez biegaczy. W praktyce marka obuwia do biegania ma znaczenie, ale znacznie ważniejsza jest jakość produktu. Wybierając buty należy zwrócić uwagę na ich budowę oraz komfort użytkowania, a dopiero w drugiej kolejności na kwestie takie jak marka czy wygląd.

Buty do biegania: podsumowanie

Dobre buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. Najważniejsze cechy to grubość podeszwy, przewiewność oraz amortyzacja, a także właściwy rozmiar. Marka oraz wygląd też mają znaczenie, ale w przypadku butów do biegania warto zadbać o jakość i wybrać model polecany przez specjalistów!