Czym jest technologia VoLTE i jak działa?

VoLTE to technologia transmisji połączeń głosowych wykorzystująca sieć czwartej generacji (4G). Korzystając z niej, skracasz czas oczekiwania na rozpoczęcie rozmowy, a jakość Twoich połączeń jest lepsza. Żeby używać VoLTE, musisz być w zasięgu LTE i mieć telefon z odpowiednią wersją oprogramowania.

VoLTE – co to jest?

VoLTE to skrót od angielskiego „Voice over Long-Term Evolution”, co można przetłumaczyć jako „głos poprzez LTE”. Jest to nowoczesna technologia, która umożliwia połączenia głosowe z użyciem sieci 4G LTE. Pierwotnie bowiem sieć 4G LTE pozwalała tylko na przesyłanie danych komórkowych, czyli dostęp do szybkiego internetu mobilnego.

VoLTE jest alternatywą dla usług wykorzystujących VoIP. Ta technologia też umożliwia dzwonienie przez sieć internetową, w dodatku nie jest ograniczona zasięgiem sieci LTE, ale jakość rozmów na urządzeniach mobilnych jest zdecydowanie gorsza niż w przypadku VoLTE.

Jakie są zalety technologii VoLTE?

Reklama

 1. Wysoka jakość połączenia – dzięki przesyłaniu głosu w formie danych zamiast sygnału analogowego, połączenia VoLTE zapewniają dobrą jakość dźwięku, co oznacza m.in. brak szumów w tle.
 2. Krótki czas oczekiwania na rozpoczęcie rozmowy – nawiązywanie połączeń zazwyczaj trwa około 1 sekundy (podczas korzystania z sieci 2G/3G może to zająć nawet 8 sekund).
 3. Możliwość jednoczesnego rozmawiania i korzystania z internetu – podczas wykonywania połączeń przez VoLTE nie spada prędkość internetu, można więc jednocześnie wysyłać wiadomości multimedialne (MMS), pobierać pliki czy surfować po sieci.
 4. Zminimalizowanie tzw. białych plam – korzystanie z VoLTE to mniejsze ryzyko przerwania połączenia na skutek znalezienia się w obszarze mniejszego zasięgu telefonii komórkowej (sygnał LTE o częstotliwości 800 MHz dobrze przenika przez ściany budynków).
 5. Oszczędność energii – przesyłanie danych w formie cyfrowej zamiast analogowej może pomóc w wydłużeniu czasu pracy baterii urządzenia.
 6. Jeśli korzystasz z technologii VoLTE, jesteś przygotowany/a na wyłączenie sieci 3G – więcej informacji na stronie https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g

Jak korzystać z VoLTE w Orange?

 • Aby używać VoLTE, musisz posiadać telefon obsługujący tę technologię oraz kartę SIM wspierającą LTE. –Aby sprawdzić, czy smartfon i karta są gotowe na wyłączenie 3G i pozwalają korzystać z rozmów w 4G (czyli technologii VoLTE), wyślij SMS o treści KARTA pod bezpłatny numer 80233.
 • Wysyłając SMS udzielasz jednorazowej zgody transmisyjnej na weryfikację Twojego urządzenia
 • Masz kilka urządzeń i chcesz sprawdzić, czy obsługują VoLTE? Przełóż kartę SIM do wybranego urządzenia i zadzwoń z niego pod dowolny numer lub wyślij dowolny SMS, abyśmy mogli zaktualizować dane w systemie. Po upływie 48 godz. od wykonania tej czynności wyślij SMS o treści KARTA pod bezpłatny numer 80233. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy karta i telefon obsługują VoLTE. Ważne: aby operacja się powiodła, należy korzystać z weryfikowanego telefonu do czasu otrzymania informacji zwrotnej.

Odpowiednia będzie także karta eSIM (dowiedz się, jak ona działa: https://www.orange.pl/poradnik/siec-komorkowa/co-to-jest-esim-i-jak-dziala/). Upewnij się też, że urządzenie ma zainstalowane wszystkie dostępne aktualizacje systemowe (sprawdzisz to w ustawieniach telefonu). Pamiętaj, że dla poprawnego działania technologii telefon musi logować się do sieci 4G. Jeśli to się nie dzieje, aktywuj VoLTE (zwykle jest domyślnie aktywne):

 • w Androidzie 10.0 zrobisz to tutaj: Ustawienia → Połączenia → Sieci komórkowe → Połączenia VoLTE SIM1/SIM2 → Włącz/wyłącz.
 • A w iOS powyżej 13.4 VoLTE w tym miejscu: Ustawienia → Sieć komórkowa → Rozmowy przez W-Fi → Głos i dane (zaznacz opcję LTE, VoLTE wł.).

Artykuł sponsorowany

Reklama