Reklama

Czy zmiana pracy na wiosnę jest ryzykowna?

Zmiana miejsca zatrudnienia zawsze wiąże się ze stresem i ryzykiem. Jednak czy zmiana pracy na wiosnę jest ryzykowna? Czy lepiej poczekać na inną porę roku, czy decydować się na zmianę pracy już teraz? Poniższy artykuł zostanie poświęcony odpowiedzi na to pytanie.

Czy zmiana pracy na wiosnę jest ryzykowna?

Zmiana zakładu pracy jest obarczona ryzykiem zawsze i pora roku nie gra tu większej roli. Trudno bowiem sobie wyobrazić, by rekruterzy w jakiejkolwiek firmie byli bardziej skłonni do odrzucenia kandydatury przedstawionej im wiosną.

Czy zmiana pracy na wiosnę jest ryzykowna – czynniki gospodarcze

Sama w sobie wiosna nie ma większego wpływu na ryzyko związane z poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Warto jednak zauważyć, że w 2023 roku wiosna zbiegła się z hamowaniem polskiej gospodarki, co jest, oczywiście, skutkiem wielomiesięcznej inflacji. Polski Instytut Ekonomiczny zdiagnozował hamowanie gospodarki na podstawie najnowszych danych o produkcie krajowym brutto.

Jak odbija się to na stanie polskiego rynku pracy? Przede wszystkim tworzy się mniej nowych stanowisk pracy. Ponadto osoby mniej skłonne do podejmowania ryzyka zostaną na swoich stanowiskach. To z kolei oznacza dalsze ograniczenie wolnych miejsc. Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia nie pozostawia złudzeń. 46% ankietowanych zauważyło mniejszą liczbę ofert pracy na swoim stanowisku.

Mniejsza liczba dostępnych miejsc niesie za sobą jeszcze jeden skutek. Mniejsza liczba stanowisk oznacza dużo większą liczbę osób walczących o jedno miejsce. To oczywiście zwiększa ryzyko – w większej puli rekruterzy łatwiej znajdą lepszą kandydaturę.

Czynnikiem ograniczającym rotację personelu może być także zwiększony poziom stóp procentowych. Te są ustalaną przez Bank Centralny stawką, jaką należy zapłacić za pożyczony pieniądz, czyli m.in. kredyt. Od października 2021 Narodowy Bank Polski podniósł ją z 0.1% do 6.75%. Z tego właśnie powodu znacząco wzrosły raty kredytów, jakie spłaca wielu pracowników. W takich warunkach nieudana próba zmiany pracy może mieć daleko posunięte konsekwencje.

Czy mimo wszystko warto próbować zmieniać pracę?

Mimo niekorzystnych warunków gospodarczych, zmiana pracy nie jest zadaniem niemożliwym. Jeśli jest się wysokiej klasy specjalistą, ma się dużą przewagę konkurencyjną nad innymi kandydatami. To zaś siłą rzeczy zmniejsza ryzyko. Ryzyko można także ograniczyć, korzystając z mechanizmów poleceń. W niektórych firmach zatrudnieni mogą polecać swoich znajomych na dane stanowisko. Odpowiednie przedstawienie zalet może wpłynąć na rekrutera. 

Warto także nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Zwolnienie się i potem szukanie pracy może okazać się mało optymalnym posunięciem. Zamiast tego lepszą praktyką będzie wysyłanie CV i listów motywacyjnych, kiedy jest się zatrudnionym. Wtedy porażka w rekrutacji nie będzie miała przykrych i niepożądanych skutków. Przykładowych ofert pracy dla praktycznie każdej specjalizacji można szukać pod adresem https://www.aplikuj.pl/praca/bialystokZnajdują się tam oferty pracy zlokalizowane właśnie w Białymstoku. Zastosowanie dodatkowych filtrów pozwoli wybierać wyłącznie spośród ofert dla swojej specjalizacji lub przynajmniej specyfiki (praca biurowa/umysłowa, praca na konkretnym szczeblu w biurowej hierarchii, etc.).

Reklama