Czy wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe?

Reklama

Jazda samochodem to przyjemna rzecz, która pozwala na dotarcie z punktu A do punktu B. Poza przyjemnościami to również spory obowiązek, który wymaga tego, aby dbać o bezpieczeństwo na drodze. Niestety, wypadki się zdarzają i choć przeważnie są elementem ludzkiej brawury, to jednak czasem niesprzyjające warunki powodują w następstwie kraksy. Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansową odpowiedzialnością za takie zdarzenia. Czy jednak jego wykup jest obowiązkowy? Na to pytanie odpowiemy w naszym tekście.

Konieczność wykupu ubezpieczenia OC – prawda czy fałsz?

Nie mamy dobrych informacji dla tych, którzy chcieliby przyoszczędzić na kolejnych wydatkach. Nie można zrezygnować z ubezpieczenia OC, gdyż jest ono obligatoryjnie przypisane do pojazdu. Jeżeli chodzi o wydatki, to składkę OC możesz obliczyć w kalkulatorze dostępnym na stronie Compero.pl. Wracając jednak do samej konieczności wykupu ubezpieczenia OC, to zwykle wykupuje się je na 12 miesięcy i zazwyczaj odnawia się je na kolejny rok.

Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie ciągłości, aby mieć pewność dotyczącą ochrony. Co jednak do samej zakupu ubezpieczenia, to należy zrobić to najpóźniej w dzień rejestracji pojazdu. Należy to zrobić na własną rękę, natomiast wcześniej wybrać kalkulator ubezpieczeń, który obliczy nam najniższą stawkę bądź udać się do biura ubezpieczeń. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest poświęcenie chwili czasu na to, by samemu przejrzeć cennik ofert. Często pojawiają się pytania dotyczące tego, czy ubezpieczenie OC obowiązuje w Unii Europejskiej. Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Dodatkowo może mieć wykupioną:

  • zieloną kartę,
  • OC graniczne.

Jak wygląda proces ubezpieczenia OC w przypadku zakupu używanego samochodu?

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem samochodu, więc nie jest ono przypisane do danej osoby. Jeżeli kilku domowników korzysta z jednego samochodu, to wystarczy tylko jedna polisa. W sytuacji, w której kupuje się używany pojazd, są dwie możliwości:

  • wykup OC, jeżeli właściciel pojazdu nie ma aktualnej polisy;
  • przekazanie aktualnego ubezpieczenia przez właściciela samochodu, natomiast nowy klient może skorzystać z innej polisy.

Jeżeli chcemy skorzystać z nowego ubezpieczyciela, to trzeba pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, aby nie być podwójnie naliczonym. Musi to zostać zrobione najpóźniej dzień przed podpisaniem nowej umowy.

Co w przypadku braku ważnego ubezpieczenia OC?

Taryfikator kar na 2022 został mocno zmieniony z naciskiem na większe kary dla kierowców. Należy uważać na to, by mieć przez cały czas wykupione OC, ponieważ w 2022 roku kara dla kierowców, którzy zwlekają z zapłatą więcej niż 14 dni, wynosi aż 6020 zł. Jest to zdecydowanie wysoka kara, która uszczupli niejeden domowy budżet. Jej wysokość wzrosła o 420 zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Powyższa kara może być rozłożona na raty, natomiast praktyka pokazuje, że lepiej nie zwlekać z jej wykupem, ponieważ może mieć to przykre skutki. Jeżeli jednak zostanie nałożona, dobrą praktyką będzie powołanie się na problemy finansowe, chociaż należy przedstawić konkretne dokumenty. Dlatego apelujemy – miejcie zawsze przy sobie ważne ubezpieczenie OC.

Reklama