Czy woda z kranu szkodzi sprzętom domowym?

Choć obecnie woda z kranu coraz częściej stanowi alternatywę dla wody butelkowanej i chętnie po nią sięgamy, to jednak wciąż powracającym problemem, zwłaszcza dla naszych domowych sprzętów, jest jej twardość. Czy jesteśmy w stanie sami zmiękczać wodę i w jaki sposób możemy przedłużyć żywotność sprzętu AGD?

Czym jest twarda woda?

W większości rejonów Polski mamy do czynienia ze średnio-twardą lub twardą wodą z kranu. W praktyce oznacza to, że woda dostarczana przez wodociągi zawiera dużą ilość rozpuszczonych minerałów, w szczególności tlenku wapnia oraz tlenku magnezu. Wytrącany wodorowęglan wapnia znany jest także jako kamień kotłowy.

Jak poznać, czy z mojego kranu płynie woda miękka albo twarda?

Możemy wykonać test twardości wody lub dokonać oceny na podstawie obserwacji. W pierwszym przypadku korzystamy z testera jakości wody – możesz go kupić w większości sklepów ogólnobudowlanych. Wynik uzyskujesz w ciągu kilku minut.

Jeżeli  natomiast zaobserwujesz, że Twój sprzęt domowy nie pracuje już tak wydajnie jak na początku, zmywarka zużywa więcej wody w ramach jednego cyklu a na naczyniach łatwo dostrzegasz biały, trudny do usunięcia osad – z całą pewnością masz twardą wodę.

Dlaczego twarda woda stanowi problem?

Długotrwałe korzystanie z twardej wody przyczynia się do osadzania na powierzchniach i częściach sprzętu domowego kamienia, który skutecznie skraca żywotność naszych urządzeń, generując dodatkowe koszty związane z serwisem lub ich wymianą. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać stan urządzeń mających stały kontakt z wodą. 

W szczególności powinniśmy monitorować takie sprzęty jak:

  • zmywarka do naczyń,
  • pralka,
  • żelazko,
  • ekspres do kawy,
  • czajnik,
  • lodówka

Reklama

W jaki sposób poprawić jakość wody?

Masz możliwość wpłynąć na to, jaki rodzaj wody finalnie dociera do Twoich urządzeń. Możesz na przykład zamontować do głównego przyłącza wody specjalne systemy do zmiękczania wody. Albo wybrać produkty, które są w takie rozwiązania wyposażone.

Jak twarda woda wpływa na mój sprzęt AGD?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak obecność twardej wody wpływa na pracę Twojej lodówki albo pralki? 

Żelazko

Twarda woda powoduje powstanie kamienia, który sukcesywnie zatyka otwory parowe żelazka. Osad może także pozostawiać brudne ślady na ubraniach. Możesz zdecydować się na zakup wody przeznaczonej specjalnie do żelazek. Warto jednak już na etapie zakupu wybrać produkt, który jest dostosowany do pracy w trudnych warunkach. Żelazka parowe Electrolux wyposażone są w system zmiękczania wody w postaci wkładu zmiękczającego oraz funkcji FlushClean, dzięki której para pozostaje czysta, co przekłada się także na dłuższą żywotność urządzenia.

Pralka

Obecność twardej wody przekłada się w perspektywie czasu na dłuższą pracę urządzenia podczas wykonywania jednego cyklu. Osad na grzałce będzie powodował, że trudniej uzyska ona wymaganą temperaturę – dłużej się ogrzewa, zużywa więcej prądu. Niestety producenci często zastrzegają w instrukcjach, że gwarancja na zakupiony sprzęt nie obejmuje napraw związanych z osadzaniem kamienia w wyniku obecności twardej wody. Jak zatem z tym walczyć? Możesz co jakiś czas stosować specjalne detergenty, które rozpuszczają osad i kamień, albo zamontować system do zmiękczania wody.

Zmywarka

Występują podobne problemy – wydłużenie czasu pracy, większy pobór mocy, mniejsza efektywność. Rozwiązaniem jest sól regeneracyjna do zmywarek, która poprawia działanie wymiennika jonów odpowiedzialnych za zmiękczanie wody.