Czy wiesz, że praca w Białymstoku czeka na Ciebie?

Jak wygląda rynek pracy w Białymstoku po roku trwania pandemii? Czy firmy zatrudniają nowych pracowników? Które branże borykają się z największymi problemami? Niniejszy tekst zawiera odpowiedzi na te pytania oraz podpowiada na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu pracy.

Rynek pracy w Białymstoku w dobie pandemii

Trwająca od ponad roku w Polsce pandemia COVID-19 ma swoje odbicie również na rynku pracy. Zauważalny jest stopniowy wzrost bezrobocia, które według danych GUS za luty 2021 wynosiło w Białymstoku 7,3%. Dla porównania poziom bezrobocia rejestrowanego w całym kraju wynosił 6,5%, a w województwie podlaskim 8,2%. Rok wcześniej bezrobocie kształtowało się w tym regionie na poziomie 7,2%. Przyczyny odnotowanego wzrostu leżą głównie po stronie lockdownu gospodarczego.

Które branże zatrudniają w Białymstoku?

Wzrost bezrobocia rejestrowanego nie oznacza, że firmy w Białymstoku nie zatrudniają nowych pracowników. Ogłoszeń nadal jest wiele, a najlepiej jest ich szukać w Internecie, pod hasłem: praca Białystok. Stałe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza sektor przemysłowy, w postaci przedsiębiorstw produkcyjnych oraz zajmujących się przetwórstwem przemysłowym. Poszukują one zarówno niewykwalifikowanych pracowników produkcji, jak i fachowców posiadających umiejętności i doświadczenie predysponujące do obsługi zaawansowanych technicznie maszyn i urządzeń. Firmy te zatrudniają również mechaników utrzymania ruchu, pracowników obsługi sprzątającej oraz specjalistów do działów sprzedaży, finansów, czy kadr.

Pracownicy poszukiwani są również w branży budowlanej. Firmy rekrutują zarówno kierowników robót, jak i fachowców odpowiedzialnych za ich wykonanie, tj. murarzy, elektryków, hydraulików, czy osoby do prac wykończeniowych.

Reklama

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia w Białymstoku nie powinni mieć również kierowcy C+E, ponieważ w mieście działa wiele firm transportowych i logistycznych. Poszukiwani są również spedytorzy, magazynierzy i pracownicy zajmujący się załadunkiem.

Nowych pracowników zatrudnia również branża handlowa, zarówno do sprzedaży stacjonarnej, jak i e-commerce, który przeżywa rozkwit w dobie pandemii. Poszukiwane są również osoby do obsługi sprzedaży internetowej i pakowania oraz dostawcy i kurierzy.

Z największymi problemami, podobnie jak w całym kraju, boryka się branża gastronomiczna i rozrywkowa, co jest efektem odgórnego ograniczenia ich działalności. Firmy z tego sektora walczą o przetrwanie i utrzymanie etatów. Oczywiście ta sytuacja pośrednio wpływa również na inne branże, ponieważ gospodarka jest systemem naczyń połączonych.

Jak szukać pracy?

W dobie pandemii poszukiwanie pracy oraz procesy rekrutacyjne przeniosły się do Internetu. Dzięki temu są one wygodne i bezpieczne. Jedną z polecanych metod szukania pracy jest również skorzystanie z rekomendacji znajomych, co umożliwia otrzymanie dobrej posady. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu pracy? W pierwszej kolejności na pewno na jakość swojego CV. Warto również dokładnie przemyśleć perspektywy dla danej branży (zarówno, czy się rozwija, jak i w jakim stopniu podlega lockdownowi) oraz oferowane w niej zarobki. Oprócz podstawowej pensji warto wziąć również pod uwagę organizację czasu pracy w danej firmie oraz oferowane przez nią benefity pozapłacowe, o których więcej można przeczytać w artykule: Prosimy o brak oznaczenia wyraźnego (sponsorowany, płatny), ew. pośrednie (partner itd)..

Mimo iż, rynek pracy w Białymstoku również odczuł skutki pandemii COVID-19, to w mieście nadal można znaleźć dobrą pracę. Oczywiście należy jej szukać w branżach, które rozwijają się i są odporne na obecny kryzys.