Czy spanie na boku może wywołać ból biodra?

Ból biodra jest dość powszechną przypadłością, która nie w każdym przypadku związana jest z wiekiem. Może towarzyszyć wielu patologiom, m.in. zwyrodnieniom, stanom zapalnym, złamaniom czy przeciążeniom stawów. Staw biodrowy jest jednym z największych w ludzkim ciele, a jego funkcją jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi.

Możliwe przyczyny bólu biodra?

Najczęściej diagnozowaną przyczyną bólu biodra jest stan zapalny stawu biodrowego na skutek przeciążenia lub choroby zwyrodnieniowej. Dolegliwość może być także wynikiem urazu, ale także infekcji, jak zakażenie wirusowe czy bakteryjne. Narażone na ból biodra są szczególnie osoby w podeszłym wieku, cierpiące na cukrzycę czy choroby immunosupresyjne. Nie bez znaczenia jest również właściwe odżywianie. Dieta uboga w kolagen czy kwasy Omega-3, a także witaminy i minerały, które są podstawowym budulcem chrząstki stawowej, również może być czynnikiem, który przyczynia się do degeneracji struktur stawowych.

Kolejną możliwą przyczyną bólu biodra jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, za którego powstanie odpowiada np. charakterystyczna budowa, m.in. nierówność kończyn dolnych, skolioza, szpotawość, ale także nadmierna masa ciała.

Ból biodra jest wynikiem złamania szyjki kości udowej, ale też przeciążenia, np. w wyniku intensywnego uprawiania sportu czy przebywania przez długi czas w nienaturalnej pozycji, która obciąża staw biodrowy.

Spanie na boku a ból biodra

Reklama

Wiele osób, które odczuwa dyskomfort w stawie biodrowym, zastanawia się, czy spanie na boku a ból biodra mogą być ze sobą powiązane. Sama pozycja nie powinna wywoływać tego typu dolegliwości, chyba że łóżko posiada niewygodny lub stary materac, który nie spełnia swoich funkcji. Jeśli ból pojawia się w tej pozycji, często jest efektem schorzenia w obrębie stawu, jego przeciążenia lub urazu. Powodem są zwykle stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe. Ból biodra mogą wywoływać również schorzenia układu moczowego. U kobiet wśród przyczyn trzeba pamiętać również o tych natury ginekologicznej. Na dolegliwości skarżą się często ciężarne, ale w ich przypadku mają one związek z uciskaniem nienarodzonego dziecka na miednicę. 

Objawy towarzyszące bólowi biodra

Ból biodra nie jest z reguły jedynym symptomem, jednymi z częściej występujących objawów dodatkowych są:

  • bolesność w pachwinie, 
  • ograniczenie zakresu ruchu w biodrze,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • objawy uogólnione jak podwyższona temperatura ciała,
  • zaczerwienienie, zwiększenie ciepłoty i obrzęk stawu.

Bólu biodra nie należy lekceważyć, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się chorobie zwyrodnieniowej, a z czasem będzie się nasilał na tyle, że utrudni normalne funkcjonowanie.

Leczenie bólu biodra

Sposób leczenia bólu biodra zależy od wywołującej go przyczyny i stopnia nasilenia dolegliwości. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu, rekomendowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, konieczna może okazać się iniekcja dostawowa. Ważna jest także redukcja nadmiernej masy ciała, unikanie przebywania w jednej pozycji, zapobieganie przeciążeniom i dieta bogata w składniki poprawiające kondycję stawu. Nie można zapomnieć również o ćwiczeniach, które są zarówno formą profilaktyki, jak i rehabilitacji.