Czy pożyczki ratalne mogą pomóc w spłacie zobowiązań?
Problemy finansowe mogą pojawić się w budżecie domowym każdego z nas. Dlatego warto być przygotowanym na taką możliwość i wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. Kiedy zadłużenie rośnie, a my nadal nie mamy pieniędzy na jego spłatę, szukamy szybkich rozwiązań. Czy pożyczki ratalne mogą pomóc w spłacie zobowiązań?
Konsolidacja a pożyczki ratalne
Kiedy mamy problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, rozwiązaniem może być konsolidacja. Co to oznacza? Pod tym pojęciem kryje się zamiana kilku produktów finansowych w jedno. Dotyczy to nie tylko kredytów, ale również pożyczek ratalnych, chwilówek, linii kredytowych czy debetów. Może pojawić się wątpliwość, czy jest sens zaciągać kolejne zobowiązanie na spłatę poprzednich? Okazuje się, że tak. Jednak musimy mieć na uwadze, że celem konsolidacji jest obniżenie miesięcznej raty tak, aby była ona w zasięgu naszych możliwości. Pamiętajmy, że kredyt lub pożyczka konsolidacyjna jest produktem celowym. Oznacza to, że możemy ją przeznaczyć wyłącznie na spłatę zadłużenia. Tylko niektóre instytucje umożliwiają dobranie niewielkiej kwoty, którą można przeznaczyć na inny cel. Konsolidacja będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają za dużo aktywnych produktów finansowych, a wysokość raty przekracza ich miesięczny budżet. Przeznaczając pożyczone pieniądze na spłatę zobowiązań, unikniemy odsetek za zwłokę oraz nierzadko nawet wpisów do baz dłużników.
Nie ulega wątpliwości, że pożyczki ratalne, które są alternatywą dla kredytów w banku, również sprawdzą się w takiej sytuacji. Łagodniejszy scoring umożliwia nam otrzymanie pomocy nawet w przypadku przeterminowanych chwilówek. O czym należy pamiętać, zaciągając pożyczki ratalne na spłatę zobowiązań?
O czym pamiętać, zaciągając pożyczki ratalne na spłatę zobowiązań?
Konsolidacja ma na celu połączenie kilku zobowiązań w jedno z mniejszą ratą. Dlatego przed złożeniem wniosku powinniśmy dokładnie przeanalizować swój budżet domowy. Musimy zmierzyć się ze swoim zadłużeniem i określić kwotę, na jaką opiewa nasze aktualne zadłużenie. Należy wziąć pod uwagę chwilówki, pożyczki, kredyty, debety czy karty kredytowe – każde zobowiązanie generujące koszty. Następnie dodajmy do siebie wszystkie źródła dochodu, jakimi dysponujemy. Wśród nich powinny znaleźć się zarówno stała praca, jak i dorywcze zajęcia, otrzymywane świadczenia, alimenty, stypendia czy premie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy każdego miesiąca. Kolejnym krokiem będzie odliczenie od tej sumy wszystkich codziennych wydatków, które nie są wyżej wspomnianymi zobowiązaniami. W efekcie otrzymamy kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
Wnioskując o pożyczki ratalne, należy mieć na uwadze kwoty otrzymane w wyniku powyższych działań. Suma zobowiązań określi wysokość naszej konsolidacji. Natomiast kwota pozostała w budżecie określa wysokość maksymalnej raty. Jeżeli znajdziemy pozabankowe pożyczki ratalne spełniające powyższe wymagania, wówczas możemy stwierdzić, że mogą one pomóc w spłacie zobowiązań.
Jak złożyć wniosek o pożyczki ratalne?
Wniosek o pożyczki ratalne możemy składać przez internet. Dzięki temu nie musimy wychodzić nawet z domu, aby pomóc sobie w spłacie zobowiązań. W znalezieniu odpowiedniego produktu może nam pomóc porównywarka pożyczek. Jeżeli wybierzemy pożyczkę ratalną, należy przejść na stronę pożyczkodawcy. Pierwszym krokiem będzie określenie za pomocą suwaków kwoty i terminu spłaty. Następnie musimy sprawdzić, czy koszty odpowiadają naszym możliwościom finansowym. Jeśli tak, przechodzimy do wypełnienia formularza. W tym celu będą nam potrzebne: dane personalne, kontaktowe, adresowe oraz finansowe. Ostatnim krokiem jest weryfikacja tożsamości. Po przejściu przez każdy z tych etapów pozostaje nam tylko czekać na decyzję kredytową.