Czy na keto diecie mogę pić alkohol?

Reklama

Prowadzenie życia towarzyskiego na diecie ketogenicznej to coś, co wielu osobom przychodzi z trudem, ale nie martw się, istnieje kilka opcji alkoholu low-carb i keto! Poniżej prezentujemy, w jaki sposób najrozsądniej podejść do tematu spożywania napojów alkoholowych w keto diecie.

Keto alkohol – można, ale są zagrożenia

Jest kilka ważnych rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim zacznie się pić alkohol podczas stosowania diety keto:

  1. Picie alkoholu nie zatrzyma ketozy, ale będzie na nią wpływać.
  2. Ze względu na zawartość węglowodanów, wino jest bardziej przyjazne dla organizmu niż piwo. Czyste alkohole (np. wódka) mają zerową zawartość węglowodanów, jest to więc najlepszy keto alkohol.
  3. Picie alkoholu podczas stosowania diety ketonowej może pogorszyć kaca.
  4. Picie alkoholu może utrudnić przestrzeganie diety keto, po spożyciu alkoholu rośnie bowiem uczucie łaknienia.
  5. Bezwzględnie należy unikać likierów i słodzonych nalewek, ale także drinków z mocnym alkoholem, które mogą zawierać soki lub syropy o dużej zawartości węglowodanów.

Ketoza a picie alkoholu

Choć jeden kieliszek mocnego trunku nie wyłączy organizmu z ketozy, picie alkoholu podczas stosowania diety ketonowej będzie miało wpływ na postępy. W szczególności tempo osiągnięcia stanu ketozy może spowolnić. Wątroba zacznie przetwarzać alkohol tak szybko, jak to możliwe, co oznacza, że będzie on wykorzystywany przez organizm przed wszystkimi innymi składnikami odżywczymi, w tym tłuszczem (tak ważnym w keto diecie), co oczywiście spowolni proces przekształcania kwasów tłuszczowych w ketony.

Podsumowując, dieta keto będzie skuteczna, jednak na jej efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Alkohol na keto, czyli jakie trunki pić najlepiej

Oto krótka lista napojów alkoholowych, które możesz pić, gdy chcesz spożywać alkohol o niskiej zawartości węglowodanów. Staraj się nie odbiegać zbytnio od sugerowanej listy:

  • Piwo. Większość piw ma bardzo wysoką zawartość węglowodanów, dlatego należy ich unikać w diecie ketogenicznej. Najlepiej sprawdzić wcześniej etykietę piwa, na której powinny być podane wartości odżywcze. Keto jadłospis powinien wykluczyć te piwa o większej zawartości węglowodanów.
  • Wino. Niesłodzony szampan, czerwone wytrawne wino i białe wytrawne wino to najlepszy wybór. Są to wina o najniższej zawartości węglowodanów, które możesz spożywać będąc na keto diecie. Zazwyczaj mieszczą się one w przedziale 4-5 g węglowodanów na kieliszek.
  • Alkohole wysokoprocentowe. Wódka, rum, gin, tequila, whiskey. Wszystkie niesłodzone i niearomatyzowane trunki mają 0 g węglowodanów netto, więc jest to najlepszy alkohol na keto. Unikaj likierów oraz słodzonych nalewek – zawierają one potężne ilości węglowodanów.

Metabolizm alkoholu na diecie ketogenicznej

Zjedzenie przed piciem posiłku bogatego w węglowodany może uchronić przed zbyt szybkim osiągnięciem stanu upojenia alkoholowego. Dieta ketogeniczna, jako dieta niskowęglowodanowa, sprawia, że upijamy się szybciej, a następnego dnia czujemy się gorzej. Negatywne skutki po spożyciu alkoholu można jednak zminimalizować z pomocą nawadniania organizmu już w trakcie spożywania alkoholu.

Alkohol i dieta keto – czy to dobre połączenie?

Keto jadłospis nie wyklucza całkowicie spożywania alkoholu. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu nie jest zalecane w żadnej diecie. Szczególnie wtedy, gdy celem diety jest zrzucenie zbędnych kilogramów. W diecie ketogenicznej zatem również powinno się ograniczyć do minimum spożywanie napojów alkoholowych. Nie oznacza to jednak, że zupełnie musimy zrezygnować z życia towarzyskiego. Na liście trunków „dozwolonych” znajdziemy bowiem alkohole wysokoprocentowe czy wytrawne wino, które jedynie w niewielkim stopniu spowolnią tempo ketozy.

Reklama