Reklama

Czworo badaczy z UwB ponownie na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności

Zestawienie obejmuje ponad 186 tys. badaczy ze wszystkich krajów świata, co stanowi ok. 2 % wszystkich publikujących naukowców spełniających kryteria rankingu. Ujęte w nim osoby reprezentują różne dziedziny i dyscypliny nauki.

Podobnie jak w ubiegłorocznym rankingu, na liście znalazł się prof. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem elektrochemii.

To kolejny dowód na to, że mamy na Uniwersytecie w Białymstoku znakomitych naukowców, których prace – badania i ich wyniki – budzą zainteresowanie i uznanie na całym świecie. Szczególnie cieszy mnie fakt, że to właśnie nasi badacze: prof. Piotr Jaranowski i dr hab. Andrzej Bajguz, prof. UwB są w tym zestawieniu najwyżej spośród wszystkich ujętych w nim pracowników podlaskich uczelni – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

Zestawienie przygotowane zostało przez naukowców ze Stanford University oraz firm  SciTech Strategies i Elsevier. Można je znaleźć na stronie internetowej.

Przypomnijmy, że Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w gronie sześciu szkół wyższych w Polsce, które zostały uhonorowane nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2020. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych i przyrodniczych). Więcej szczegółów tutaj.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski

Reklama