Reklama

Cudzoziemiec przeprowadzający nielegalnych imigrantów próbował ukryć swoją tożsamość. Czujni funkcjonariusze nie dali wprowadzić…

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, iż w rzeczywistości podający się za obywatela Afganistanu mężczyzna okazał się być obywatelem Turkmenistanu. Został on ujawniony w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy i organizowaniem jej nielegalnego  przekraczania innym. Specjalizował się w przeprowadzaniu nielegalnych migrantów przez polsko – białoruską granicę, a w trakcie tego procederu współpracował z białoruskimi służbami. Cudzoziemiec usłyszał zarzuty za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Decyzją Sądu Rejonowego w Sokółce został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

To nie jedyny przypadek, kiedy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemca zajmującego się organizowaniem przez granicę nielegalnego jej przekroczenia. Podobne zdarzenie miało miejsce w styczniu br., wtedy obywatel Turkmenistanu, funkcjonariuszom Placówki SG z Mielnika, podawał się za obywatela Syrii.

Zadaniem takiego organizatora – przewodnika, jest jak najszybsze przeprowadzenie osób przez polsko-białoruską granicę w miejscu niedozwolonym i przekazanie ich kurierowi, którego zadaniem jest przewiezienie ich dalej do Niemiec. Pokazuje to, że żadna z osób którym organizowane jest nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie jest zainteresowana ubieganiem się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w 2022 roku zatrzymali w sumie już 91 osób za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekraczania granicy naszego państwa.

Reklama