Reklama

Co warto wiedzieć o recepcie online?

Procedura wystawiania i realizacji recepty elektronicznej ogranicza się w zasadzie do prostej zasady. Oficjalnie nic się nie zmienia w porównaniu do poprzedniej procedury przy przyjmowaniu leku z apteki. Obecnie, aby otrzymać lek na receptę, należy wpisać czterocyfrowy kod, który pacjent otrzymuje SMS-em lub e-mailem. W niektórych przypadkach, chociaż jest to coraz rzadsze, medycyna papierowa nadal istnieje, ale jej zastosowanie jest ograniczone.


e-Recepta – jak działa system elektroniczny?


Każda recepta elektroniczna zawiera informacje o leku przepisanym pacjentowi oraz informacje o pacjencie. W porównaniu ze standardowymi dokumentami ma niezaprzeczalną zaletę – każdy może ją przeczytać, a rodzaj dokumentów medycznych nie ma już znaczenia. Wszystkie e-Recepty są przechowywane na koncie online pacjenta. Na przykład Internet może być wykorzystany do szybkiego i skutecznego śledzenia przekroczenia dawki danego leku. System przesyła plik elektroniczny od lekarza do apteki. Dodatkowo w przypadku zwrotu leku informacja jest również przesyłana do Narodowego Funduszu Zdrowia. W ten sposób lekarze mają mniej pracy – nomen amen – papier. Dodatkowo łatwy dostęp do dokumentacji i monitoringu zarządzania lekami widziany jest z perspektywy lekarzy i pacjentów. E-recepta zawiera informacje o:


– jaki lek został przepisany?

– który lekarz zdecydował o przepisaniu konkretnego leku?

– jak opisano sposób podawania leku?
Elektroniczna informacja na receptę obejmuje również cenę leku.


Jak mogę otrzymać e-receptę?


System e-Recepta jest taki sam niezależnie od tego, czy pacjent odwiedza lekarza NFZ, czy korzysta z opcji prywatnego pakietu medycznego. Nie ma również znaczenia, który pracownik medyczny wydaje e-Receptę.
Załóżmy, że stan zdrowia pacjenta ocenia lekarz, lekarz, a nie ktoś inny – wystawia w systemie receptę elektroniczną. W kolejnym kroku:
maszyna wysyła na telefon pacjenta
-cyfrowy kod, który został podany podczas badania, pacjent wpisuje kod i numer PESEL w aptece, co weryfikuje elektroniczne wystawienie recepty elektronicznej.
Możesz go również nazwać w inny sposób. To jest format wiadomości e-mail wygenerowany jako plik PDF. Ma na sobie kod kreskowy. 

ZALETY E-RECEPTY:

– recept elektronicznych nie można zgubić,

– możliwość udostępniania recept elektronicznych i ich stosowania w różnych aptekach,

– nie oczekuje się na kopię recepty,

– przewlekle chorzy pacjenci nie muszą umawiać się na wizytę, aby odnowić receptę, ponieważ lekarz może wystawić opóźnione e-recepty i nie trzeba wykupić wszystkich recept,

– e-Recepty są dużo czytelniejsze dla pacjentów, niestety często odczytanie recepty napisanej przez lekarza było dużym problemem zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów, którzy sprzedawali leki, recepta elektroniczna zapobiega temu problemowi, pacjenci mogą przeczytać bez wysiłku, jakie leki zostały im przepisane oraz jakie jest ich zalecone przed lekarza dawkowanie. 

Więcej o e recepcie przez Internet dowiesz się ze strony e-recepta.net. Warto zapoznać się ze wszystkimi zaletami, ponieważ te są naprawdę liczne. W serwisie e-recepta.net uzyskasz możliwość otrzymania recepty online w czasie nie dłuższym niż 24h.

TELEKONSULTACJA I JEJ ZALETY

Z całą pewnością telekonsultacja była potrzebną zmianą. Dzięki niej możemy bez problemów skonsultować ze specjalistą za pośrednictwem telefonu bądź rozmowy online. Podczas teleporady możemy:

  • otrzymać e-receptę, zwolnienie lekarskie, poradę od lekarza,
  • skonsultować wyniki badań, dzięki czemu dowiemy się, czy wszystko w porządku z naszym zdrowiem,
  • porozmawiać z lekarzem specjalistą – na przykład laryngologiem czy dermatologiem,
  • uzyskać diagnozę dzięki analizie naszych badań przez lekarza lub poprzez przeprowadzony wywiad lekarski.

Zaletą telekonsultacji jest również to, że mogą nas one uratować w naprawdę nagłych sytuacjach. Czasem potrzebujemy e-recepty lub zwolnienia lekarskiego na już. Wówczas jest to najszybsza droga do ich uzyskania.

ZWOLNIENIE LEKARSKIE ONLINE 

Obecnie zwolnienie lekarskie online jest popularną formą wykorzystywaną przez profesjonalistów i nie tylko. Dzięki rozmowom telefonicznym oraz konsultacjami online prawie każdy ma możliwość otrzymania opieki medycznej i zwolnienia chorobowego bez wychodzenia z domu. Masz gorączkę lub potrzebujesz dnia wolnego z powodu choroby, lub innych problemów zdrowotnych? Wypróbuj L4 online, które możesz uzyskać bez wychodzenia z domu i zbędnych procedur. Ten rodzaj zwolnienia chorobowego może zostać przyznany przez prawie każdego lekarza, o ile istnieją ku temu uzasadnione powody. Aby otrzymać zwolnienie, wystarczy umówić się np. na telefon lub komunikator internetowy z lekarzem rodzinnym.

CYFRYZACJA W MEDYCYNIE

Niewątpliwie postęp technologiczny niejako uzdrowił medycynę, wiele badan pokazuje, że aktualnie lekarze coraz więcej czasu mogą poświęcić leczeniu pacjentów. Dlaczego? Ich czas, który trzeba było poświęcić na sprawy administracyjno- biurowe został ograniczony, poprzez właśnie cyfryzację medycyny w różnych jej gałęziach. Ważne jest również, aby lekarze mogli komunikować się ze sobą szybko i przejrzyście. Czasami nie potrzebują nawet słów. Dzięki postępowi technicznemu możemy gromadzić informacje o pacjentach w jednym miejscu. Dzięki temu specjalista szybko widzi i ocenia to, co odkryli jego koledzy. Ułatwia to skuteczne leczenie. Jest to również świetny sposób na monitorowanie postępów i omawianie możliwych przyszłych działań.

Tutaj również eliminujemy możliwe błędy. Na przykład bez dostępu do tego typu informacji lekarze mogą przepisywać leki, które są ze sobą sprzeczne. W ten sposób unikamy takich błędów, które mogą zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Stałe udostępnianie informacji pomaga również określić, czy leczenie postępuje. Nastąpił już postęp. Smartfony czy specjalne urządzenia mogą przesłać lekarzowi wiele informacji o naszym zdrowiu. Dziś możemy monitorować tętno, oceniać, czy wystarczająco się poruszamy i stale oceniać parametry życiowe naszego organizmu. Przede wszystkim stale brakuje szpitali. Dlatego nie każdy pacjent może być monitorowany lokalnie. Ponadto niektórzy mają umiarkowany stan zdrowia i należy poprawnie ocenić, czy nie zauważyliśmy gwałtownego spadku pracy naszego organizmu. Programy doskonale nadają się do takiego zadania. Dzięki nim w razie potrzeby lekarz może działać szybko po otrzymaniu wiadomości, że dzieje się z nami coś niepokojącego. Jest to również dobra opcja dla osób mieszkających na wsi i w małych miasteczkach bez lokalnego lekarza. W ten sposób w pewnym stopniu znika bariera odległości, a pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

Tabletka dzien po wszystko co warto wiedziec?

Jak widać e-recepta to sporo zalet. Z tego powodu cieszy nas to, że udało się przeprowadzić taką ewolucję i czekamy na kolejne zmiany. Cyfryzacja jest czymś, czego mogą potrzebować zarówno lekarze, jak i pacjenci. Tym bardziej w momencie, gdy zaczyna nam coraz bardziej doskwierać brak odpowiedniej ilości specjalistów.

Reklama