Co warto wiedzieć na temat skutecznej antykoncepcji?

Pacjentki, które potrzebują recepty na stale przyjmowaną antykoncepcję, wcale nie muszą umawiać wizyty w gabinecie lekarza za każdym razem, kiedy tylko kończy im się aktualnie zażywane opakowanie leku. W dzisiejszych czasach internet wkracza do coraz większej liczby dziedzin życia codziennego – nie inaczej jest, jeśli chodzi o medycynę. Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że receptę na antykoncepcję równie dobrze mogą uzyskać online – za pośrednictwem konsultacji zdalnych. To ogromna oszczędność czasu, którą z roku na rok docenia coraz większa liczba pacjentek.

Jak otrzymać e-receptę na antykoncepcję?

Aby otrzymać receptę elektroniczną na aktualnie przyjmowany środek antykoncepcyjny, wystarczy znaleźć w internecie portal, który umożliwia umówienie konsultacji zdalnych z lekarzem. Zazwyczaj przybierają one formę prostego formularza, który musi wypełnić pacjentka. W formularzu tym należy wpisać nazwę przyjmowanych aktualnie tabletek antykoncepcyjnych, dane personalne oraz ewentualne uwagi odnośnie stanu zdrowia. Po opłaceniu konsultacji medycznej lekarz specjalista zapoznaje się z przekazanymi przez pacjentkę informacjami, a następnie na ich podstawie podejmuje decyzję o tym, czy wystawić receptę. Jeśli specjalista uzna, że przepisanie antykoncepcji hormonalnej w przypadku danej kobiety jest zasadne, receptę otrzyma ona w ciągu zaledwie kilkunastu minut od zgłoszenia zapotrzebowania.

Wiele pacjentek zastanawia się, jak długo jest ważna recepta na antykoncepcję. Otóż, recepta online na antykoncepcję, tak samo jak większość recept, ważna jest przez okres 30 dni. Powinny mieć to na uwadze głównie te kobiety, które odkładają czas realizacji recepty na później.

Kto może wystawić e-recepty na antykoncepcję?

Większość pacjentek niesłusznie jest przekonanych, że e-receptę online na antykoncepcję może wystawić wyłącznie ginekolog. Tymczasem prawda jest taka, że dokument ten może być równie dobrze wystawiony przez lekarza, dentystę, pielęgniarkę, położną, a także felczera. Kobiety, które obawiają się więc, że kolejka do ich ginekologa może okazać się zbyt długa,e-receptę na środek antykoncepcyjny mogą równie dobrze otrzymać od lekarza rodzinnego. Wcale nie musi być to wizyta w gabinecie stacjonarnym. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi recepty online, a następnie realizacja otrzymanego dokumentu w aptece.

Dużą zaletą recept elektronicznych jest fakt, że pacjent nie musi realizować ich osobiście. Równie dobrze może zrobić to każda inna osoba z jego otoczenia, która posiada dane recepty – zazwyczaj jest to czterocyfrowy kod PIN, a także PESEL pacjenta.

Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Kobiety, które zastanawiają się nad uzyskaniem recepty online na antykoncepcję hormonalną, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wiele jej metod jest dostępnych na rynku medycznym. Są to środki dostępne wyłącznie na e-receptę, dlatego ich otrzymanie musi wiązać się z wcześniejszym odbyciem konsultacji medycznej.

Reklama

Jeśli chodzi o podstawowe hormonalne metody antykoncepcyjne, to są to wszystkie te środki, które wykorzystują syntetyczne hormony. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że różnią się od siebie właściwościami, dlatego lekarz zawsze skupia się na tym, aby metodę antykoncepcyjną dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki, a także jej aktualnego stanu zdrowia. Wśród podstawowych metod antykoncepcji hormonalnej wyróżnić można:

  • doustną antykoncepcję hormonalną – tabletki jedno- i dwuskładnikowe,
  • krążki dopochwowe,
  • zastrzyki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • wkładki domaciczne.

Najpopularniejszą metodą w Polsce obecnie jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które charakteryzują się bardzo dużą skutecznością.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę tego, że dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych bardzo duże znaczenie ma regularność ich zażywania. Pacjentki muszą zwrócić uwagę na to, by przyjmować codziennie jedną tabletkę, najlepiej o tej samej porze dnia. Jakiekolwiek zakłócenia w regularnym przyjmowaniu tabletek mogą bowiem powodować wahania poziomu hormonów w organizmie, co zakłóca skuteczność antykoncepcji.

Co ze skutkami ubocznymi?

Jeśli tabletki antykoncepcyjne zostaną nieodpowiednio dobrane, mogą powodować u pacjentek bardzo uciążliwe skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest, by to lekarz zajął się wyborem tabletek odpowiednich dla danej pacjentki – powinna ona zgłaszać mu także wszelkie działania niepożądane. Jeśli chodzi o najczęściej występujące skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, to wymienić można:

  • nudności,
  • wahania masy ciała,
  • bolesność piersi,
  • spadek libido,
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
  • wahania nastroju.

Trzeba pamiętać o tym, że istnieją także konkretne przeciwwskazania do zażywania antykoncepcji hormonalnej. Pacjentki, których one dotyczą, bezwzględnie powinny poinformować o tym lekarza w trakcie przeprowadzonej konsultacji medycznej. Antykoncepcja hormonalna absolutnie nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Do innych przeciwwskazań zaliczyć można również: nowotwory, ciężkie choroby wątroby, choroby naczyń krwionośnych, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych oraz palenie tytoniu.

Biorąc pod uwagę, że tabletki antykoncepcyjne to środki, które nie są obojętne dla organizmu kobiety, lekarz przed pierwszym przepisaniem środków antykoncepcyjnych powinien przeprowadzić dodatkowe badania. Na podstawie uzyskanych wyników można zająć się wyborem odpowiedniej metody.

Więcej o antykoncepcji przeczytać można na: https://e-recepta.net/antykoncepcja