Reklama

Co to są zakłady bukmacherskie? Definicja, rodzaje legalność, bezpieczeństwo i porady

         Jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi hazardowej rozrywki są zakłady bukmacherskie. W Polsce z roku na rok przybywa zarówno graczy, jak i legalnych bukmacherów. Branża cały czas ewoluuje, przynosząc przy tym wielomiliardowe obroty. Co czwarty dorosły Polak przed 60-tym rokiem życia obstawia wyniki w zakładach wzajemnych. Właściwie co to są zakłady bukmacherskie, jakie są ich rodzaje, czy są legalne i jak grać?

Co to są zakłady bukmacherskie?

         Co to znaczy zakłady bukmacherskie? Jest to forma hazardowej rozrywki dla osób pełnoletnich, polegająca na obstawianiu wyników wydarzeń sportowych i nie tylko, za określoną stawkę pieniężną, w celu osiągnięcia wygranej w przypadku prawidłowo wytypowanego wyniku, która równa się stawce pomnożonej przez kurs bukmacherski, określający prawdopodobieństwo danego zdarzenia. Kursy ustalane są przez bukmacherów z pomocą analityków sportowych, przy uwzględnieniu wielu czynników mogących wpływać na konkretny wynik. Aby grać bezpiecznie, najlepiej robić to legalnie. W Polsce działa już 24 legalnych podmiotów oferujących zakłady wzajemne na podstawie zezwolenia od Ministra Finansów. Lista bukmacherów z licencją na prowadzenie zakładów bukmacherskich jest dostępna w sieci. U bukmacherów można obstawiać wyniki sportów drużynowych, indywidualnych, zimowych, motorowych, sportów walki, e-sportów, sportów wirtualnych, gier karcianych, a także wydarzeń politycznych, społecznych, rozrywkowych, kulturalnych, a nawet finansowych.

Czy obstawianie jest legalne i  bezpieczne?

         Korzystanie z usług legalnych bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów jest bez wątpienia najbezpieczniejszą formą tego typu hazardowej rozrywki. Po nowelizacji ustawy hazardowej bukmacher musi spełnić szereg rygorystycznych wymogów w celu otrzymania zezwolenia na organizowanie zakładów wzajemnych w sieci czy stacjonarnie. Między innymi musi dysponować kapitałem zakładowym w wysokości minimum 2 miliony złotych wyłącznie z legalnych źródeł, wykazać i zapewnić rentowność i wypłacalność, nie zalegać z opłatami celnymi, podatkowymi czy do ZUS, a także mieć status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, posiadać siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce i płacić polskie podatki. 

Ustawa hazardowa definiuje, co dokładnie oznacza legalne zakłady bukmacherskie. Każdy legalny bukmacher zobowiązany jest też ustawowo do dbania o bezpieczeństwo graczy, ich danych oraz środków, poprzez szyfrowanie połączeń, bezpieczne płatności oraz opublikowanie regulaminu odpowiedzialnej gry, poinformowanie o ryzyku uzależnienia i instytucjach, które pomagają z tym problemem. Operatorzy zakładów wzajemnych w Polsce mają też obowiązek weryfikowania pełnoletności i tożsamości graczy, a także prowadzenie zakładów według zaakceptowanego przez Ministerstwo Finansów regulaminu. Gwarantuje to bezpieczeństwo interesów użytkowników. Oprócz ustalonych wymóg ustawa hazardowa skutecznie zwalcza szarą strefę nielegalnych zakładów bukmacherskich (https://sport.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-legalne-zaklady-sportowe-w-polsce-jak-ustawa-hazardowa-zwalc,nId,6739087).

Zakłady bukmacherskie – o co chodzi?

         Młodzi ludzie w wieku między 18 a 24 rokiem życia, obok mediów społecznościowych, platform streamingowych czy gier online, coraz częściej korzystają z obstawiania wyników przez Internet czy za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Jak obstawiać skutecznie? Oto garść porad:

 1. Analizowanie statystyk – ilość punktów, miejsce w tabeli, stosunek bramek, wyniki poprzednich spotkań, serie drużyn i zawodników, bilans pojedynków bezpośrednich, aktualna forma – każda statystyczna informacja może okazać się tutaj na wagę złota
 2. Oglądanie spotkań – komentarze i opisy na żywo, analizy w czasie rzeczywistym, poznanie stylu gry, niuanse widoczne tylko podczas transmisji – to wszystko kluczowe
 3. Śledzenie doniesień – informacje od trenera, zawodników, mediów i dziennikarzy, plotki, składy, kontuzje, absencje, plany taktyczne, przygotowania, treningi i wywiady
 4. Specjalizacja – obstawianie jednego ulubionego sportu lub rozgrywek, na których znamy się najlepiej lub w których chcemy się wyspecjalizować, to zawsze pomaga
 5.  Analiza i porównywanie kursów – kursy wiele mówią o obecnej formie, warto też porównywać kursy na to samo wydarzenie u różnych bukmacherów
 6. Ustalony budżet – granie według z góry ustalonych stawek i za określony budżet, co pozwoli na bezpieczną grę, czerpanie z niej rozrywki i maksymalną satysfakcji
 7. Rozsądek – granie z głową, umiarem i równowagą oraz traktowanie obstawiania jako rozrywkę, a nie sposób na zarabianie pieniędzy, hazard jest losowy i może uzależnić.

Te wskazówki pomogą zrozumieć co to są zakłady bukmacherskie i jak w ogóle działają. Bardzo podobnymi kryteriami kierują się analitycy określając prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia i ustalając kursy bukmacherskie z nim związane. Branża bukmacherska w Polsce od 2021 roku generuje rocznie ponad 10 miliardów obrotów. Około 85% przychodów pochodzi z kanału internetowego. Nowe technologie stają się standardem.

Kategorie i typy zakładów bukmacherskich

         Trzy podstawowe kategorie zakładów bukmacherskich to zakłady przedmeczowe – zawierane jakiś czas przed spotkaniem, zakłady live – zawierane na żywo podczas trwania wydarzenia oraz zakłady długoterminowe – dotyczące rozstrzygnięć odłożonych w czasie, jak mistrzostwo danej ligi, zawodów, król strzelców czy awans lub spadek konkretnej drużyny. Jeśli chodzi o rodzaje zakładów pod względem zdarzeń, jakie możemy typować, wyróżniamy:

 • Zakład prosty – 1/X/2 – zwycięstwo gospodarzy/remis/zwycięstwo gości
 • Podwójna szansa – 1X/X2 – zwycięstwo gospodarzy lub remis/remis lub zwycięstwo gości
 • Zakład dwudrogowy – 12 – zwycięstwo gospodarzy lub gości, brak remisu
 • Zakład bez remisu (DNB) – remis oznacza zwrot postawionej stawki
 • Pierwsza połowa/spotkanie – rezultat pierwszej połowy i całego spotkani
 • Under/over (poniżej/powyżej) – łączna ilość bramek np. under/over 2.5
 • Dokładny wynik – precyzyjny wynik wydarzenia
 • Obie drużyny strzelą (BTTS) – TAK lub NIE
 • Wynik do przerwy – dokładny wynik do przerwy meczu
 • Handicap (fory) – bonusowe punkty dla drużyny lub zawodnika
 • Zakłady specjalne
 • pierwsze zdarzenie
 • stałe fragmenty gry
 • ilość fauli/kartek
 • zdobywcy bramek/punktów/określonych statystyk

Artykuł utworzony przy wsparciu Dawida Żurawskiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.

Reklama

Reklama