Co należy wziąć pod uwagę, wybierając przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę dla tradycyjnego szamba. Jeśli posesja nie może być przyłączona do gminnej lub miejskiej sieci kanalizacyjnej, taki system często okazuje się trafnym rozwiązaniem – pod warunkiem jednak, że zostanie prawidłowo dobrany do potrzeb gospodarstwa domowego oraz warunków terenowych.

Jak to działa?

Zakup powinien być poprzedzony zapoznaniem się z zasadami działania. Sprawa byłaby prosta, gdyby istniał tylko jeden typ instalacji. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli. Wynika to między innymi z faktu, iż producenci zadbali o możliwość dopasowania urządzeń do warunków, w których będą one pracowały.

Wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków łączy to, że filtrują one wodę, która następnie trafia do gruntu na posesji. Dzielimy je więc ze względu na sposób, w jaki proces ten się odbywa. Po pierwsze mamy systemy określane jako biologiczne – wykorzystują one osad czynny, czyli mikroorganizmy odpowiadające za redukowanie zanieczyszczeń w ściekach bytowych, które trafiają do zbiornika. Kolejny rodzaj to modele drenażowe. Zachodzą w nich dwa procesy – beztlenowy, który odbywa się w osadniku, i tlenowy, mający miejsce w drenażu. Na uwagę zasługują też wersje tunelowe, w których drenaż został zastąpiony tunelami rozsączającymi. Zachodzą w nich naturalne procesy rozkładu. (Więcej o przydomowych oczyszczalniach ścieków na stronie https://e-deszczowka.com/kategoria/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/)

5 istotnych parametrów

Reklama

Znając zasady działania poszczególnych przydomowych oczyszczalni ścieków, możemy określić, jakie warunki muszą być spełnione, by instalacja pracowała prawidłowo. W tym kontekście należy wziąć pod uwagę kilka różnych parametrów.

  • Warunki terenowe, czyli rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych – te kwestie mają szczególne znaczenie przy wersjach drenażowych, które wymagają gruntu wysoko przepuszczającego i jednocześnie niewysokiego poziomu wód.
  • Wielkość działki – wpływa na to, jak duży system możemy wybrać. Na niewielkich posesjach sprawdzą się modele biologiczne, a jeśli mamy sporo miejsca do dyspozycji i odpowiednie warunki terenowe, idealne będą systemy drenażowe lub tunelowe.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym – pod tym względem dobieramy efektywność, ponieważ liczba domowników przekłada się na ilość zanieczyszczeń produkowanych przez domostwo.
  • Sposób obsługi – generalnie zaznaczyć należy, że przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są kłopotliwe w obsłudze, wymagają opróżnienia raz w roku lub nawet co dwa lata. Są też na tyle nowoczesne, że współpracują z rozwiązaniami typu smart – w sklepie E-deszczówka są na przykład modele z technologią oneFINGER, która pozwala sterować urządzeniem za pomocą aplikacji w smartfonie.
  • Koszty – możemy je podzielić na instalacyjne oraz eksploatacyjne i na tej podstawie wyciągnąć wnioski. Systemy drenażowe są tańsze przy zakupie, ale droższe w użytkowaniu, biorąc pod uwagę energię elektryczną, której potrzebują, by działać efektywnie. Natomiast biologiczne są inwestycją droższą, ale eksploatacja to niższe koszty. Należy dodać też, że urządzenia neutralizujące należą do opcji zdecydowanie bardziej korzystnych pod względem finansowym niż szambo.

Wszystkie instalacje neutralizują zanieczyszczenia, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko, dlatego są tak chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zamiast szamba

Bez względu na wybrany rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków, nie trzeba obawiać się przykrego zapachu na posesji. Obok ekonomiczności jest to drugi atut systemów tego typu wpływający na to, że wypierają one tak popularne dotychczas szamba.