Nowoczesne wycinarki CNC dają bardzo duże możliwości. Dotyczą nie tylko zaawansowanych integracji z oprogramowaniem czy zdalnego sterowania, ale również charakterystyki cięcia. Szczególne miejsce zajmują głowice tnące 3D. Na co pozwalają i jak mogą sprawdzić się w obróbce blach i rur? Sprawdźmy!
Głowica tnąca 3D – na co pozwala?
Maszyny do cięcia 3D składają się z wielu elementów. Z perspektywy użytkowników, a także przebiegu procesów obróbki z pewnością jednym z kluczowych są głowice tnące. Mogą przybierać różne formy i wykorzystywać różne technologie. Pewnego rodzaju standardem są głowice operujące w dwóch wymiarach. W wielu przypadkach w zupełności wystarczą. Niekiedy potrzebne będzie jednak wykonywanie trójwymiarowego cięcia. Co umożliwia?
- Wielokierunkowe cięcie: głowica 3D może ciąć w wielu płaszczyznach i pod różnymi kątami, dzięki czemu – w przeciwieństwie do tradycyjnych głowic 2D – jest w stanie wycinać bardzo skomplikowane kształty.
- Obróbkę różnorodnych materiałów: w zależności od zastosowanej technologii cięcia głowica 3D może pracować z metalami i ich stopami, tworzywami sztucznymi, drewnem oraz innymi materiałami. Znakomicie sprawdzi się również w cięciu blach i rur.
- Wysoką precyzję: zaawansowane głowice 3D umożliwiają wykonanie bardzo dokładnych cięć, co jest istotne w zaawansowanych procesach produkcyjnych, gdzie precyzja i powtarzalność to podstawa.
- Optymalizację produkcji: poprzez zmniejszenie ilości odpadów i czasu potrzebnego na obróbkę głowica 3D przyczynia się do efektywniejszej pracy.
Cięcie 3D a metoda cięcia: co warto wiedzieć?
Dzięki rozwojowi technologii głowice 3D mogą rozbudować możliwości wielu różnych wycinarek CNC. Przede wszystkim stosuje się je w maszynach do cięcia wodą (waterjet) oraz w wycinarkach plazmowych CNC.
W tym pierwszym przypadku zyskujesz olbrzymią uniwersalność. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest w stanie skutecznie ciąć zróżnicowane materiały, w tym również blachę, rury czy pręty. Poza tym sprawdzi się m.in. w cięciu tworzyw sztucznych, ceramiki czy drewna.
W przypadku obróbki stali i innych materiałów przewodzących prąd elektryczny jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się wycinarka plazmowa CNC. Plazmowy łuk elektryczny wyróżnia się nie tylko wysoką precyzją, ale również bezkonkurencyjnym tempem cięcia. Oczywiście również w tym przypadku możesz zastosować zaawansowane głowice tnące 3D.
Głowice 3D w maszynach hybrydowych Eckert
Nie zawsze musisz jednak wybierać pomiędzy maszyną do cięcia wodnego i plazmowego. Hybrydowa wycinarka CNC Eckert pozwoli Ci na połączenie zalet tych dwóch technologii, więcej informacji znajdziesz na stronie producenta: https://eckert.com.pl/.
Dzięki temu urządzeniu będziesz w stanie dostosować technologię cięcia do konkretnego materiału czy aktualnych potrzeb. W obu przypadkach możesz także zastosować głowice tnące 3D, a nawet wykorzystywać je równolegle w ramach realizacji jednego projektu. To znakomity sposób na optymalizację produkcji i dostosowanie jej do biznesowych wymogów.
Postaw na dodatkowy osprzęt
Głowice 3D należą do najczęściej wybieranego osprzętu dodatkowego, który pozwala na zwiększenie możliwości wycinarek. Ale planując inwestycję, warto pomyśleć także o innych rozwiązaniach. Znaczny wpływ na jakość cięcia ma stół, który powinien być dobrany idealnie do potrzeb konkretnego podmiotu i realizowanych przez niego procesów.
Poza tym – zwłaszcza w przypadku termicznych metod cięcia – warto pomyśleć o efektywnych systemach filtracji powietrza, które pozwolą Ci działać w zgodzie z obowiązującymi normami i interesem pracowników.