Reklama

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) świętuje 15-lecie istnienia Oleg Kobzar, Malarstwo. Wystawa Jubileuszowa (15-30-50) C…

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) powstał z inicjatywy prof. Violetty Bieleckiej i Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego w marcu 2006 r. Jest najmłodszym zespołem operowo-filharmoniczny w Polsce. Prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora OiFP podczas konferencji prasowej 20 października mówiła m.in. o dotychczasowych osiągnięciach zespołu i planach na najbliższe miesiące.

– W ciągu 15 lat nagraliśmy 27 płyt wydanych przez OiFP, również przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Stowarzyszenie im. Ludwika van Beethovena i Filharmonię Poznańską. Zespół otrzymał kilka nagród muzycznych tzw. „Fryderyków” i kilka nominacji do nich. Wziął udział w około 700 przedstawieniach i w ponad 200 koncertach symfonicznych. Zatem chylę czoła przed swoimi wychowankami i jestem wdzięczna im, że chcą ze mną współpracować, tworzyć ten zespół i tworzyć jego renomę – powiedziała prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora OiFP w Białymstoku.

Wśród największych osiągnięć chóru prof. Bielecka wymienia m.in. zaproszenie do udziału w prestiżowych festiwalach, do sal Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Vratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal im. Ludwika van Beethovena.

– Zaproszenie na tak prestiżowe koncerty, do tak prestiżowych sal to jest największe wyróżnienie.  Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być ambasadorami polskiej i podlaskiej kultury oraz naszego środowiska kulturalnego – dodała prof. Violetta Bielecka. 

Ambitne projekty artystyczne: „Quo vadis w Rzymie” i „Czy Moniuszko spotkał Chopina”

Chór realizuje również projekt „Kultura Dostępna”, który ma na celu dotarcie do społeczności z mniejszych miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury. W ramach tego przedsięwzięcia przygotowane zostaną audycje: „Czy Moniuszko spotkał Chopina” i „Quo vadis w Rzymie”.
Pierwsza inicjatywa dotyczy warsztatów edukacyjnych, które zostaną przeprowadzone w 40 szkołach na terenie województwa podlaskiego w celu zaznajomienia młodzieży z twórczością wybitnych polskich artystów. Z kolei drugi projekt obejmuje pokaz multimedialny wraz z koncertem symfonicznym. Zostanie on wystawiony przez Orkiestrę Kameralną OiFP w Teatrze Paladinum w Rzymie.

– Orkiestra wykona cztery utwory polskie. Najpierw będzie prelekcja na temat muzyki polskiej przez Massimiliano Caldi, dyrygenta, mistrza batuty, laureata pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Wittelberga w Katowicach, promotora polskiej twórczości we Włoszech – powiedział prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP – Jestem dumny, że Massimiliano Caldi poprowadzi naszą orkiestrę, bo oprócz tego, że jest mistrzem batuty, to w ciągu 3-4 lat znakomicie nauczył się języka polskiego. Znakomicie też radzi sobie z orkiestrami, promując przy tym polską muzykę.

Koncert z udziałem artystów orkiestry kameralnej OiFP odbędzie się 25 października o godz. 20:30.

Koncert jubileuszowy  

W piątek, 22 października na Dużej scenie przy Odeskiej 1 usłyszymy prawykonania kompozycji Pawła Łukaszewskiego i Jana Krutula oraz „Małą mszę uroczystą” Rossiniego. Orkiestrę poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Początek o godz. 19.

Chór OiFP pod kierownictwem prof. Vioeltty Bieleckiej Jest uznawany za jeden z najlepszych chórów w Polsce. Ma w swoim repertuarze wykonania koncertowe oper Georges’a Bizeta, Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, a także największe dzieła muzyki sakralnej różnych epok oraz utwory kompozytorów współczesnych – m. in. Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moryto, Pawła Łukaszewskiego.

Koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w najbardziej prestiżowych festiwalach. Ma na koncie wiele nagrań – m.in. „Sacred Music” z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego (nagroda Fryderyka 2008), „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego, Stanisława Moryto, Henryka Mikołaja Góreckiego (nagroda Fryderyka 2009). Za album „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata ICMA 2018 (International Classical Music Award).

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama