Chciała sprzedać książki straciła 1500 złotych

Chciała sprzedać książki straciła 1500 złotych

Data publikacji 10.08.2022

Na portalu ogłoszeniowym wystawiasz produkt na sprzedaż. W celu jej potwierdzenia otrzymujesz wiadomość z linkiem. Klikasz. Tam musisz wpisać dane osobowe, login i hasło do bankowości elektronicznej. Uważaj, to jest wiadomość od oszustów. Tym razem ich ofiarą stała się mieszkanka powiatu sokólskiego, która chciała sprzedać książki, a straciła blisko 1500 złotych.

Do sokólskich policjantów zgłosiła się 18-letnia mieszkanka powiatu. Kobieta poinformowała, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż książki. Za jego pośrednictwem odezwała się osoba, która wyraziła chęć zakupu. Kupujący poprosił sprzedającą o numer telefonu, na który kobieta otrzymała link. Po wejściu w niego wpisała dane osobowe oraz dane do bankowości elektronicznej. W międzyczasie kobieta odebrała telefon myśląc, że dzwonią do niej z banku. Dzwoniący podał jej czterocyfrowy kod do kolejnego etapu transakcji. Kiedy później mieszkanka powiatu sokólskiego chciała wejść do swojej bankowości elektronicznej nie mogła się zalogować. Poszła więc do placówki bankowej, żeby sprawdzić co się stało z jej mobilną aplikacją. Na miejscu okazało się, że z jej konta „zniknęło” blisko 1500 złotych.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze. Bądźmy czujni nie tylko na portalach ogłoszeniowych ale również, gdy:

  • zadzwoni ktoś z rodziny z prośbą o pieniądze, których pilnie potrzebuje- rozłącz się i skontaktuj się sam z osobą, która rzekomo potrzebuje Twojej pomocy!
  • zadzwoni ktoś, kto podał się za funkcjonariusza CBŚP i twierdzi, że Twoje oszczędności są zagrożone… – Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych czynnościach!
  • Weryfikuj tożsamość osób, które do Ciebie dzwonią!
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama