Reklama

Chciał pomóc koledze, a stracił pieniądze przesyłając kody BLIK

Chciał pomóc koledze, a stracił pieniądze przesyłając kody BLIK

Data publikacji 21.02.2024

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem ofiarą oszusta padł 19-latek, który stracił w sumie blisko 5 tysięcy złotych. Mężczyzna sądził, że udostępnia kody BLIK swojemu koledze.

Siemiatyccy policjanci otrzymali zgłoszenie od 19-letniego mieszkańca Siemiatycz. Mężczyzna poinformował policjantów, że został oszukany przez osobę podszywającą się pod jego kolegę. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe znajomego mężczyzny, a następnie podając się za niego, poprosił za pośrednictwem komunikatora o udostępnienie kilku kodów BLIK. 19-latek był przekonany, że koresponduje ze znajomym. Z ich rozmowy wynikało, że kolega musiał opłacić zamówione części do samochodu. Młody mężczyzna chcąc pomóc swojemu znajomemu wygenerował 6 kodów BLIK. W ten sposób stracił blisko 5 tysięcy złotych.


Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.


Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:


  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.


Źródło: Policja Podlaska

Reklama

Reklama