Reklama

Centralne Obchody Święta Straży Granicznej w Krakowie

W okolicznościowym wystąpieniu na Placu Zamku Królewskiego na Wawelu Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga, odwołując się do tradycji i historii formacji, podkreślił wagę doświadczeń polskiej Straży Granicznej, z których dziś korzystają inne państwa, nie tylko Unii Europejskiej. – (…) To dla nas powód do dumy i ogromne zobowiązanie, by nieustannie dążyć do podnoszenia poziomu naszych działań i osiągać kolejne cele. A celem nadrzędnym jest szeroko pojęte bezpieczeństwo granicy naszej umiłowanej Ojczyzny – powiedział komendant. 


– Nowa rzeczywistość pokazała, jak ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa jest Straż Graniczna. Wspomniał również o powstaniu Wyższej Szkoły Straży Granicznej (na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie), która jest wyrazem uznania dla Straży Granicznej ze strony polskiego rządu za realizację niezwykle ważnych zadań, związanych z ochroną granic i wierności rocie ślubowania.


– Tę wierność potwierdziliśmy szczególnie na przestrzeni minionych trzech lat (…) tak trudnych wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, nie było w historii Polski na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – powiedział gen. Praga. 


Komendant Główny Straży Granicznej podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ofiarną służbę, pogratulował ponadto awansowanymi i wyróżnionym oraz zwrócił się do mianowanych na pierwszy stopień oficerski: – Niech otrzymany stopień podporucznika Straży Granicznej, zdobyta wiedza oraz doświadczenie procentują w służbie i rozwijają Wasze zawodowe aspiracje.


– Państwa służba jest niezwykle ważna. Jak ważna, przekonaliśmy się o tym w szczególności na przestrzeni ostatnich lat. Powiedziałbym: niestety, bo w ostatnim czasie stan bezpieczeństwa, w jakim Rzeczpospolita pozostawała, zmienił się. To nie tylko tocząca się za wschodnią granicą wojna, na skutek napaści Rosji na Ukrainę i wszystko, co w związku z tą wojną przeżywamy, ale to także atak hybrydowy na granicę Polski od strony Białorusi, który tę wojnę poprzedził – powiedział, zwracając się do funkcjonariuszy SG, Prezydent RP Andrzej Duda. – Jesteście jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju – dodał prezydent. Podziękował również funkcjonariuszom za służbę, która – jak podkreślił – często pełniona jest w bardzo trudnych warunkach, niezależnie od pory roku. 


– Jesteście Państwo zawsze na posterunku po to, by strzec naszego bezpieczeństwa, by realizować swoje najważniejsze zadanie. Chcę Państwa zapewnić, że absolutna większość polskiego społeczeństwa z szacunkiem i wdzięcznością patrzy na Państwa i ocenia Państwa codzienny trud i wysiłek – powiedział Prezydent RP.


Prezydent RP Andrzej Duda, w trakcie uroczystości za zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka.  Złotym medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został komendant Placowki SG w Krynkach mjr SG Adam Kaźmierczak.


W tym roku z okazji Święta Straży Granicznej na pierwszy stopień oficerski promowanych zostało 160 funkcjonariuszy, w tym 20 z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


W dniach 13 i 14 maja, w przededniach tegorocznych obchodów święta po raz pierwszy hejnał z wieży Kościoła Mariackiego zabrzmiał w wykonaniu trębacza wielokrotnie wyróżnianej w kraju i na świecie Orkiestry Reprezentacyjnej SG. Funkcjonariusz SG pokonał 239 schodków, by dać wyjątkowy popis na żywo.


Uroczystości zakończyła prezentacja musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG, występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy SG.


W obchodach Święta Straży Granicznej wzięli udział: Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, Sekretarz Stanu Szef BBN Jacek Siewiera, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu KPRP Wojciech Kolarski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita reprezentujący Prezesa rady Ministrów, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz szefowie urzędów centralnych, komendanci służb mundurowych podległych MSWiA oraz na co dzień współpracujący z formacją, dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych RP, szefowie spółek Skarbu Państwa, przedstawiciele Związków Zawodowych Pracowników i Funkcjonariuszy SG oraz przedstawiciele duchowieństwa.


źrodło i zdjęcia KGSG i WOiP POSGPodlaska Straż Graniczna

Reklama