Reklama

Budżet Obywatelski w ZSTiOZespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica to placówka, która z powodzeniem korzysta z możliwości, jakie daje Budżet Obywatelski. Od niedawna w tej placówce działają: Centrum Aktywności Lokalnej Osiedla Sienkiewicza i Manufaktura Mody. Są to efekty projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Dziś (31 maja) szkołę odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica to placówka, która z powodzeniem korzysta z możliwości, jakie daje Budżet Obywatelski. Od niedawna w tej placówce działają: Centrum Aktywności Lokalnej Osiedla Sienkiewicza i Manufaktura Mody. Są to efekty projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Dziś (31 maja) szkołę odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.    

Podczas prezentacji projektów powstałych w ramach białostockiego Budżetu Obywatelskiego został rozstrzygnięty konkurs na logotyp Centrum Aktywności Lokalnej (zwyciężyła uczennica placówki Małgorzata Wirkin), odbył się pokaz mody, można było obejrzeć wystawę fotografii. Goście zwiedzili też pracownie zawodowe i rozmawiali z uczniami.

– Zarówno Centrum Aktywności Lokalnej, jak i Manufaktura Mody są doskonałymi przykładami pokazującymi, jaki potencjał ma korzystanie z formuły Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu powstają bardzo dobre warunki do rozwoju, nauki, integracji i rozrywki – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Oba projekty zrealizowane w tej szkole to pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego w kategorii projektów osiedlowych. Docelowo mają zaspokajać potrzeby uczniów placówki i mieszkańców osiedla Sienkiewicza. Już teraz prężnie działają i możemy oglądać efekty tej działalności.

– W ramach obu projektów odbyły się gruntowne remonty pomieszczeń – biblioteki, czytelni szkolnej i korytarza, pracowni przemysłu mody i magazynów odzieżowych. To bardzo ważne, aby w miarę możliwości rozwijać i unowocześniać otoczenie, w jakim funkcjonuje młodzież. Stanowi to motywację do nauki i rozwija kreatywność – podkreślił dyrektor ZSTiO Mariusz Pęza.

W ramach spotkania odbył się pokaz mody w wykonaniu szkolnego koła modelingu. Była to prezentacja strojów zaprojektowanych i uszytych przez uczniów w pracowniach Manufaktury Mody. Uwagę gości przyciągała wystawa fotografii mody autorstwa białostoczanina Dawida Klepadło, zatytułowana  „Kobieta Wschodu Anna Karenina”. Są na niej zdjęcia sukien białostockich projektantów współpracujących ze szkołą: Barbary Piekut, Edyty Uss-Mazewskiej i Wojciecha Bokłago de Bof. Wizytę zakończyła prezentacja pracowni przemysłu mody i Bistro u Staszica, które również powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2020 r.

Agnieszka Błachowska

Reklama

Reklama