Reklama

Budżet Obywatelski 2023 – projekty do głosowaniaDziś (7 września) zostały ogłoszone projekty zakwalifikowane do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Jest ich 180, w tym 34 ogólnomiejskie i 146 osiedlowych. Zagłosować na wybrane przedsięwzięcia będzie można od 3 do 17 października, a zapoznać się z pomysłami – na przykład podczas Białostockiego Festynu Obywatelskiego (18 września).Dziś (7 września) zostały ogłoszone projekty zakwalifikowane do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Jest ich 180, w tym 34 ogólnomiejskie i 146 osiedlowych. Zagłosować na wybrane przedsięwzięcia będzie można od 3 do 17 października, a zapoznać się z pomysłami – na przykład podczas Białostockiego Festynu Obywatelskiego (18 września).

W tej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 247 projektów – z tego 73% zakwalifikowało się do głosowania. Zrealizowanie wszystkich kosztowałoby budżet Miasta ponad 83 mln zł. W ramach BO 2023 jest do dyspozycji 12 mln zł (5 mln na zadania ogólnomiejskie, 7 mln zł na osiedlowe).

Białostoczanie będą mogli wybierać spośród:

  • 43 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem – głównie sprzętem medycznym (np. defibrylatorami),
  • 50 – z kategorii „inne” (budowa i remonty budynków, modernizacje obiektów szkolnych, elewacji itp., zakup wyposażenia),
  • 32 – dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.),
  • 22 – „zielonych” (zagospodarowanie terenu, mała architektura, nasadzenia, wybiegi dla psów i in.),
  • 16 – związanych z infrastrukturą drogową,
  • 16 – kulturalno-społecznych i sportowych.

Wśród 146 zadań osiedlowych najwięcej zakwalifikowano do głosowania z osiedli Antoniuk (20), Mickiewicza (12) i Sienkiewicza (9). 

Głosowanie w ramach BO 2023 potrwa od 3 do 17 października. Mieszkańcy będą mogli głosować tradycyjnie (wersja papierowa) i elektronicznie. Każdy będzie mógł wybrać 4 projekty i zagłosować (tylko raz). Oddać swój głos tradycyjnie będzie można w Urzędzie Miejskim przy ulicy Słonimskiej, Branickiego, w Centrum Aktywności Społecznej oraz w mobilnym punkcie do głosowania. Interaktywna karta do głosowania będzie dostępna od 3 października na stronach: bialystok.pl i cas.bialystok.pl.

Tegoroczne projekty, będzie można poznać podczas Białostockiego Festynu Obywatelskiego, który odbędzie się w niedzielę (18 września), w godz. 12-18, w Parku Planty, przy fontannie  w Alei Zakochanych.   

Agnieszka Błachowska

Reklama