Reklama

Budki dla ptaków rozdane

W niedzielę (13 lutego) 200 budek lęgowych dla ptaków w rekordowym tempie – mniej niż pół godziny – trafiło do mieszkańców Białegostoku, którzy mogą powiesić je na swoich działkach, na terenie miasta. W Parku Planty budki rozdawali pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego wraz z zastępcą prezydenta miasta Rafałem Rudnickim.

W ramach akcji pozostało jeszcze do rozdania 50 budek dla ptaków. Od dziś (14 lutego), od godziny 8.00 można było przesłać na specjalny mail wypełnioną ankietę – zgłoszenie po budkę. Ta forma przekazania budek cieszyła się równie dużym zainteresowaniem, co niedzielne rozdawanie ich w Parku Planty. Pula dostępnych budek wyczerpała się bardzo szybko.

– Akcja rozdawania budek lęgowych dla ptaków ma na celu ochronę przyrody i bioróżnorodności naszego miasta. Cieszę się, że białostoczanie zareagowali na nią tak chętnie. To już nasza kolejna tego typu inicjatywa, po rozdawaniu sadzonek drzew, stokrotek, czy wymianie sztucznych choinek na żywe drzewka – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Budki lęgowe wykorzystywane są głównie przez małe ptaki – dziuplaki wtórne. Są to najczęściej sikory (bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka), wróbel, mazurek, pleszka, kowalik, krętogłów, dzięciołek, muchołówka żałobna i białoszyja. W Białymstoku w takich budkach  możemy spotkać przede wszystkim bogatki, modraszki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki, muchołówki żałobne.

Miasto kupiło w sumie 328 budek lęgowych za prawie 10 tys. zł. 200 sztuk trafiło do białostoczan w niedzielę w Parku Planty, 50 zostało rozdanych na mailowe zgłoszenia, a 78 budek trafi do placówek oświatowych – przedszkoli i szkół.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama