Reklama

Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia – wystawa w Skansenie

Tkaniny dwuosnowowe, obrazy, rzeźby i płaskorzeźby o tematyce bożonarodzeniowej, ale przede wszystkim szopki betlejemskie można zobaczyć we dworze z Bobry Wielkiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Prezentowane prace powstawały od lat 60. XX w. Wśród autorów m.in. Piotr Szałkowski, Włodzimierz Naumnik, Dionizy Purta, Helena Malewicka i Felicja Malewicka.


Znakomitą większość wśród eksponatów stanowią rzeźby.

– W zbiorach mamy ponad 1200 prac rzeźbiarskich. Z tego wybraliśmy oczywiście te z wątkiem Bożego Narodzenia. To są zarówno w szopki wolnostojące, jak i szopki wbudowane w architekturę – wyjaśniał Wojciech Kowalczuk, etnograf z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i koordynator wystawy.

Najbardziej okazała szopka jest dziełem Józefa Idźkowskiego z Kropiewnicy Gajek koło Kobylina.

– Autor był zwykłym stolarzem, zwykłym cieślą, który od czasu do czasu coś rzeźbił i wyrzeźbił przepiękną szopkę z Maryją, z Józefem, z aniołami, z grajkami, natomiast architektura nawiązuje do kościoła gotyckiego w Kobylinie – mówił Wojciech Kowalczuk i zwrócił uwagę, że właśnie ta praca Józefa Idźkowskiego sprawia wrażenie ruchu, radości, muzykowania.

Wśród wielu dużych i mniejszych szopek znajdują się też takie, do powstania których przyczyniła się nie tylko pasja rzeźbiarska twórców, ale także ambicja ich dzieci. Właśnie do nich należy grupa rzeźb wykonana przez Stanisława Łapińskiego.

– Powstały one bardzo ciekawie, bo rzeźbił je ojciec swojemu synowi, który w latach 1996 – 2000 co roku uczestniczył w konkursie na budowę szopek. Ja trafiłem kiedyś na ten konkurs, zobaczyłem przepiękne rzeźby, udało nam się to wszystko zakupić. Niestety Stanisław Łapiński przestał je rzeźbić, kiedy syn skończył szkołę – opowiadał Wojciech Kowalczuk.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama