Reklama

Botaniczny Park KieszonkowyPrzy ulicy Transportowej powstał kolejny park kieszonkowy. Jest to realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2021, na który zagłosowało prawie 1100 białostoczan. Dziś (2 sierpnia) tę wyjątkową enklawę zieleni odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 32.Przy ulicy Transportowej powstał kolejny park kieszonkowy. Jest to realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2021, na który zagłosowało prawie 1100 białostoczan. Dziś (2 sierpnia) tę wyjątkową enklawę zieleni odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 32.  

Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście zajmuje niespełna pół hektara. Największe wrażenie robi powstała w ramach projektu motylarnia – bylinowe rabaty z odpowiednio dobranymi roślinami, w tym z „motylim krzewem” (budleą Dawida) oraz jeżówką purpurową. W parku są też drewniane domki dla motyli i domki dla trzmieli. Motylarnię opisuje barwna tablica edukacyjna poświęcona motylom dziennym i nocnym.

Na terenie parku zostały założone łąki kwietne i nasadzenia z krzewów liściastych. Znajdują się tu również różne zioła oraz rodzime gatunki drzew liściastych. Drzewa tworzą edukacyjną ścieżkę dendrologiczną. Nasadzone są też platany oraz drzewa owocowe w starszych odmianach. Od strony ulicy Transportowej (zatoki autobusowej) zastosowano roślinne ogrodzenie z róży pomarszczonej.

Jednym z elementów wyposażenia jest tak zwana „żywa architektura” – altana i płotki wykonane z żywych pędów różnych gatunków wierzby.

– Ta niewielka przestrzeń została zagospodarowana w przemyślany sposób, aby mogło z niej korzystać jak najwięcej osób o różnych potrzebach. Na przykład najmłodsze dzieci mogą odwiedzić plac zabaw. Poza tym teren jest dostępny dla osób z ograniczeniami ruchu. Są tu rozlokowane ławki, również takie z wysokim siedziskiem i poręczami, stojaki rowerowe i pojemniki na śmieci. Park jest oświetlony – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.  

Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2021 „Botaniczny Park Kieszonkowy” został zrealizowany za ponad 502 tys. zł.

Agnieszka Błachowska

Reklama