Problemy z gardłem pojawiają się nie tylko jesienią i zimą. Możemy narzekać na nie również w czasie cieplejszych pór roku. Czego oznaką bywa przydarzające się wiosną uczucie pieczenia i drapania w gardle oraz dyskomfort przy przełykaniu? Jak poradzić sobie z wiosennym bólem gardła i jak mu zapobiegać?
Dolegliwości towarzyszące anginie
Ból gardła przy połykaniu śliny jest charakterystycznym objawem anginy. Choroba ta może być wywołana przez bakterie lub wirusy. Te drugie nasilają aktywność szczególnie wczesną wiosną, a także na przełomie jesieni i zimy. We wspomnianych okresach nasz układ immunologiczny mogą osłabiać zmiany temperatur, trudne warunki pogodowe oraz niewielka ilość docierających do nas promieni słonecznych – pod ich wpływem produkowana jest ważna dla odporności witamina D.
Angina wirusowa powoduje ból gardła przy przełykaniu i gorączkę. Wiąże się z osłabieniem organizmu. W łagodzeniu objawów choroby sprawdzają się dostępne bez recepty leki na ból gardła, a także środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Ból gardła wiosną objawem alergii
Wiosenny ból gardła nie zawsze musi być symptomem infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Dolegliwości bólowe wiosną wywołują również alergeny – głównie pyłki roślin. Przedostają się one do ciała razem z wdychanym powietrzem. Układ immunologiczny niektórych osób reaguje na nie bardzo agresywnie, co wiąże się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego – bólem gardła, katarem czy kaszlem. Możliwe są też łzawienie oczu czy wysypka. W ograniczaniu nieprzyjemnych objawów alergii na pyłki sprawdzają się tabletki na alergię czy woda morska do higieny nosa.
Inne czynniki wywołujące ból gardła wiosną
W szczególnie ciepłe wiosenne dni w większości biur uruchamiana jest klimatyzacja. Zwykle ustawia się ją na bardzo niską temperaturę. Wchodzenie z ciepła do chłodnego otoczenia lub z zimnego w upalne jest szokiem dla gardła i całego ciała. Ponadto klimatyzacja może wysuszać drogi oddechowe, co prowadzi do nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle. Co więcej, wiosną dolegliwościom bólowym gardła może sprzyjać jedzenie lodów i picie mocno schłodzonych napojów, gdy jesteśmy rozgrzani i przebywamy na słońcu. Nagłe zmiany temperatur nie są korzystne dla organizmu i osłabiają układ immunologiczny.
Jak poradzić sobie z wiosennym bólem gardła?
Jeżeli wiosną narzekamy na drapanie, pieczenie i ból gardła, najpierw możemy wypróbować domowe sposoby łagodzenia tych dolegliwości. Jednym z nich jest płukanie gardła wodą z solą albo naparem z szałwii lub rumianku. Przygotowane mieszanki powinny mieć temperaturę ciała, by dodatkowo nie podrażniały śluzówki. W łagodzeniu bólu, suchości i drapania w gardła sprawdzi się również nawilżanie powietrza oraz picie dużych ilości niegazowanych, niezbyt zimnych płynów. Jeżeli domowe sposoby nie wystarczą, warto sięgnąć po pastylki do ssania dostępne bez recepty. Tego typu preparaty działają nawilżająco, znieczulająco i przeciwzapalnie, a także powlekają śluzówkę ochronnym filmem. Jeżeli przyczyną infekcji gardła są bakterie, konieczne będzie odwiedzenie lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk.
Jak chronić się przed bólem gardła wiosną i latem?
Aby nie dopuścić do wystąpienia dolegliwości bólowych, należy systematycznie nawilżać gardło. Niezbędne jest przyjmowanie dużych ilości płynów – 1,5-2 litry dziennie. Pite napoje nie powinny być za ciepłe ani za zimne. Warto nawilżać również powietrze w domu, a w biurze czy samochodzie nie nadużywać klimatyzacji. Starajmy się też oddychać przez nos. Unikajmy także nagłych zmian temperatur otoczenia.
Wiosną i latem nasze gardło również bywa narażone na podrażnienia, ból i infekcje. Warto zatem pamiętać, w jaki sposób można ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak wiosną przydarzy się nam ból gardła, zastosujmy domowe lub farmakologiczne sposoby, aby szybko uporać się z dyskomfortem i cieszyć się piękną pogodą.