Reklama

Blok wyborczy PO

  16 komitetów wyborczych wystartuje w przedterminowych wyborach do sejmiku województwie podlaskiego, które odbędą się 20 maja – poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku. Komisja zarejestrowała też już jeden blok wyborczy, złożony z PO, PSL, Naszego Podlasia oraz Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

  Ordynacja wyborcza daje fory ugrupowaniom politycznym, które przed wyborami połączą swoje siły, ale nie przewiduje raczej wspólnych kampanii propagandowych, natomiast wszyscy uczestnicy bloku deklarowali, że nie planują ataków na swoich politycznych rywali. Kolejne rządy obiecują, ale nie realizują programów pomocowych dla emerytów i rencistów, a inwalidzi wciąż mają bardzo utrudnione możliwości poruszania się po nieprzyjaznych biurach i urzędach. To jedna z przyczyn dołączenia do bloku z Platformą Obywatelską i PSL Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. Po raz kolejny w walce o mandaty wojewódzkich radnych staje również osadzony w chrześcijańsko-demokrtycznym nurcie Komitet Wyborczy Wyborców „Nasze Podlasie”.

  Ordynacja wyborcza zezwala dwóm lub więcej komitetom wyborczym zawrzeć umowę o wspólnym podziale mandatów. Dzięki temu głosy oddane na komitety tworzące bloki są sumowane, podobnie jak wynik tych komitetów, które nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Głosy te wspomagają więc pozostałych uczestników bloku, którzy próg przekroczyli. W jesiennych wyborach do sejmiku woj. podlaskiego wzięło udział 14 komitetów wyborczych. Swoich radnych miało pięć ugrupowań politycznych: PiS, PO, Samoobrona, PSL oraz blok LiD.

Reklama