Reklama

Blisko 600 tys. zł na inwestycje w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim

– Te inwestycje są konieczne dla dalszego funkcjonowania szpitala. Nowe urządzenia zastąpią te już zużyte. Ich wymiana to konieczność –  podkreślił Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia.

Winda, która teraz obsługuje oddziały w pawilonie H (m.in. oddział dziecięcy, onkologii, psychiatryczny czy pracownię rezonansu magnetycznego) jest już wyeksploatowana. A już wkrótce byłaby jeszcze bardziej obciążona, gdyż w pawilonie trwa remont, po którym ma się zwiększyć liczba łózek. Dzięki dotacji w wysokości blisko 300 tys. zł szpital kupi więc nową windę, która będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Równie niezbędna jest modernizacja maszynowni próżni, na którą złoży się m.in. remont pomieszczeń i wymiana agregatów. Będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, które wyniesie 294 tys. zł.

Centralna stacja próżni jest obowiązkowym elementem wyposażenia podmiotów leczniczych. Używa się jej przede wszystkim do odsysania płynów ustrojowych z organizmu pacjenta w trakcie lub po zabiegu, ale również do oczyszczania i zamykania ran, czyszczenia płuc i żołądka. Czasami próżnia potrzebna jest również do napędzania urządzeń medycznych. W skład takiej stacji wchodzą wytwarzające podciśnienie pompy, zbiorniki, filtry antybakteryjne i elektroniczny panel sterowania. Obecnie działające urządzenia pracują od 1996 r. i ich okres użytkowania już się kończy.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama