Reklama

Blisko 22 mln zł z KPO na system kształcenia w regionie

Wypracowanie najlepszego modelu edukacji w zakresie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych – to efekt podpisanego we wtorek, 26 września, porozumienia pomiędzy Zarządem Województwa Podlaskiego a przedstawicielami Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), Politechniki Białostockiej (PB) oraz Akademii Łomżyńskiej. Projekt realizowany będzie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).


Kierunki studiów pod kątem potrzeb

Prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, podkreślił, że uczelnia jest bardzo zainteresowana rozwojem zwłaszcza szkolnictwa średniego.

– Absolwenci tych szkół trafiają potem do nas. I będziemy mogli bardziej kompatybilnie spojrzeć na to, co się dzieje na rynku szkół średnich, jak wygląda szkolnictwo zawodowe. Ale dowiemy się również, jak my powinniśmy się dostosować do potrzeb tych młodych ludzi, jakie zaproponować im inne kierunki studiów, możliwości szkoleń – zauważył rektor.

Prof. Jarosław Szusta, prorektor PB, również mówił o modyfikacjach programu studiów po przeanalizowaniu rynku pracy i potrzeb przedsiębiorców.

– Tak, aby nasz absolwent był do nich przygotowany – mówił prorektor. – Na bazie tych danych, które pozyskamy w ramach badań, zostaną opracowane nowe programy studiów, dopasowane do potrzeb, np. w ramach studiów podyplomowych, ofert dla osób, które chcą się przebranżowić. Bo pamiętajmy, że człowiek uczy się przez całe życie.

Prof. Dariusz Surowik z Akademii Łomżyńskiej podkreślił, że uczelnia wszystkie kierunki kształcenia prowadzi o profilu praktycznym.

– Jako uczelnia zawodowa jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia analizy rynku pracy. A te badania dadzą nam wskazówki, aby lepiej dopasować system kształcenia zawodowego na poziomie nie tylko średnim, ale i wyższym – powiedział.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2023-2026.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama