Reklama

Biegowe “Kresowe Trail” i rowerowe “Maratony Kresowe”rozpoczynają sezon w Białymstoku

W niedzielę 10 kwietnia białostocki Las Pietrasze stanie się areną zmagań rowerzystów MTB oraz biegaczy. Kolarze rozpoczną już 14. sezon wyścigów MTB z cyklu Maratony Kresowe. Dla biegaczy będzie to pierwsze wyzwanie w kresowych klimatach. Dla zawodników, którzy znajdą siły aby wystartować w obu dyscyplinach będzie dodatkowa klasyfikacja Dual. Na listach startowych jest już blisko 400 uczestników, ale zapisy nadal trwają. Będzie można zapisać się także w dniu zawodów.

W Białymstoku biegacze będą rywalizować na dwóch dystansach: 5 i 12 kilometrów. W nawiązaniu do mowy kresowej zostały one nazwane Szpurt i Wertep. Szpurt jest to po prostu szybki bieg. Wertep w mowie kresowej oznacza wyboistą drogę, czy ścieżkę trudną do pokonania. Dystanse może nie robią na pierwszy rzut oka dużego wrażenia, jednak Las Pietrasze oferuje bardzo urozmaicony teren. Biegacze zmagający się z “Wertepem” będą mieli do pokonania około 200 m przewyższeń, w tym finałowy podbieg pod Górkę na Pietraszach. Będzie co biegać!

Kolarze będą rywalizować w formie jazdy indywidualnej na czas. Zawodnicy będą startować w odstępach czasu i samotnie pokonywać dystans. Nie można jechać na kole rywali. Trzeba także umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Na rowerzystów czekają cztery dystanse. Dzieci w wieku do 12 lat będą miały do pokonania 5 kilometrów. Młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze zmierzą się z 12-to km dystansem FIT. Najwięcej zawodników wybiera Półmaraton, który w Białymstoku będzie liczył 24 kilometry. Maratończycy zmierzą się z dystansem 36 kilometrów.

Rowerowe Maratony Kresowe MTB organizowane są od 2009 roku. W tym czasie w wyścigach wzięło udział 57 000 uczestników. W sezonie 2021 odbyło się trzynaście imprez. Taka sama ilość wydarzeń została zaplanowana na nadchodzący sezon.

W roku 2022 imprezy zmieniają się w sportowe święto, które połączy biegaczy i rowerzystów oraz entuzjastów obu tych dyscyplin. Maratony Kresowe są rozgrywane na trasach terenowych, przede wszystkim na obszarach leśnych. Nazwa MTB zobowiązuje do szukania trudnych ścieżek ze stromymi podjazdami. Na każdy wyścig przygotowywanych jest kilkadziesiąt kilometrów tras.

Organizatorzy Maratonów Kresowych postanowili na swoje imprezy zaprosić także biegaczy. W ostatnich latach bieganie w terenie zyskuje coraz większą popularność i zostało nazwane “trail runningiem”. Podobnie jak MTB rywalizacja odbywa się w wymagającym terenie, w bliskim kontakcie naturą, Biegacze zmagają się nie tylko z dystansem, ale także przeszkodami w postaci stromych wzniesień, piachu, korzeni, gałęzi i przewróconych drzew.

Bieganie w lesie jest niezwykle korzystne dla zdrowia. W leśnym powietrzu jest kilkadziesiąt razy mniej chorobotwórczych zarazków i nawet 1000 razy mniej pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia niż w powietrzu w miastach. Wdychamy fitoncydy, które mają działanie kojące, antystresowe i uspokajające. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Wydzielają je m.in. popularne w naszych lasach brzozy i świerki. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest wolna od bakterii.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Białystok. Biegi i wyścigi rowerowe odbędą się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Nadleśnictwa Dojlidy.

W związku z rywalizacją biegaczy i rowerzystów, 10 kwietnia w godzinach 9.30 – 15.30, osoby spacerujące w Lesie Pietrasze w Białymstoku proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności.

Więcej informacji oraz zapisy nas stronach biegów www.kresowetrail.pl i wyścigów rowerowych www.maratonykresowe.pl

Artykuł Biegowe “Kresowe Trail” i rowerowe “Maratony Kresowe”rozpoczynają sezon w Białymstoku pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama