Reklama

Bieg który pomaga

  W najbliższy weekend Stadion Lekkoatletyczny i tereny wokół Zwierzyńca przejmą biegacze, którzy wystartują w charytatywnej sztafecie maratońskiej Plum Ekiden. Zostały ostatnie miejsca na biegi dla dzieci i dla zespołów sześcioosiowych.

Przed nami ósma edycja sztafety maratońskiej Plum Ekiden. W tym roku biegacze spotkają się w   terminie 11-12 czerwca na Stadionie Lekkoatletycznym Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zwierzyńcu. Drużyny zmierzą się w zdrowej rywalizacji i w szczytnym celu, bo oprócz dobrej zabawy i promocji zdrowego, aktywnego stylu życia, wydarzenie wspiera dzieci będące pod opieką Fundacji „Pomóż Im”.

– Zgłosiło się już ponad 1100 osób. Zapisy jeszcze trwają, powoli zbliżamy się do limitu, który ustawiliśmy na 1340 osób. Miejsc na sztafetę 4×5 km już nie ma. Pozostały miejsca na sztafetę maratońska, tzw. dużą sztafetę, gdzie sześć osób przebiegnie łącznie dystans maratonu – wymienił podczas  konferencji prasowej Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – W sobotę będą biegały dzieci. Tam zostało dosłownie kilkanaście miejsc. To 600 dzieci, które będą biegały mając w sercu i w głowach pomoc. Chcemy pokazać, że bieganie i pomaganie jest bardzo ważne i tę dobrą zabawę można fajnie połączyć z aktywnością sportową.

W tym roku sponsorem tytularnym wydarzenia jest firma Plum z Ignatek k. Białegostoku. Dotąd firma co roku wystawiała kilka drużyn do startu w tym biegu.

Część opłat startowych zostanie przekazana podopiecznym Fundacji „Pomóż Im”, która prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Od 2015 roku w ramach sztafety maratońskiej zebrano i przekazano już ponad 150 tys. złotych.

– W tym roku wyznaczyliśmy sobie jako cel wsparcie Domu Opieki Wytchnieniowej, który tworzymy pod Białymstokiem. Rodzice ciężko chorych dzieci nie mają urlopu. Chcemy im zapewnić możliwość odpoczynku od ciężkiej pracy, którą jest opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Dlatego w tym roku fundusze zebrane podczas biegu Plum Ekiden zostaną przeznaczone na dzielność tego domu. Dostosowanie go do naszych potrzeb szacujemy na 7 mln zł – powiedziała Krystyna Skrzycka z Fundacji „Pomóż Im”.

Podczas wydarzenia na murawie stadionu będzie sporo atrakcji, głównie dla dzieci, które będą dostępne w sobotę, jak i w niedzielę.

Słowo „ekiden” pochodzi z języka japońskiego i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Tego typu biegi organizowane są na całym świecie, niezwykle popularne są w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. W białostockim może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania.

Program biegu Plum Ekiden:
11 czerwca 2022 (sobota)

10:00 – 17:00 Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych na Plum Ekiden oraz Plum Ekiden Mini

14:00 start drużyn z numerami 1-30
14:30 start drużyn z numerami 31-60
15:00 start drużyn z numerami 61-90
15:30 start drużyn z numerami 91-120
16:00 start drużyn z numerami >121

12 czerwca 2022 (niedziela)
Plum Ekiden sztafeta maratońska oraz sztafeta 4x5km
9:30 odprawa kapitanów – obowiązkowa! 
Na odprawie rozdane będą pałeczki sztafetowe.
9:50 uroczyste otwarcie
10:00 start sztafety maratońskiej oraz sztafety 4×5
13:00 zamknięcie trasy sztafety 4×5
13:00 dekoracja – kategoria generalna
13:45 dekoracje w klasyfikacjach: kobiecej, firmowej, mundurowej
15:00 zamknięcie trasy sztafety maratońskiej i zakończenie imprezy

Zdjęcia:BOSiR

Artykuł Bieg który pomaga pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama